Pregovori o crnomorskom žitu se nastavljaju dok Rusija traži 60-dnevnu obnovu

Pregovori o crnomorskom žitu se nastavljaju dok Rusija traži 60-dnevnu obnovu

Nastavljaju se razgovori o produženju sporazuma koji će omogućiti isporuku žita iz ukrajinskih crnomorskih luka pre isteka roka kasnije ove nedelje, saopštile su u utorak Ujedinjene nacije i Turska, nakon što je Kijev odbio ruski pritisak za smanjenje 60 -dnevna obnova.

Otkako su Rusija i Ukrajina 22. jula u Turskoj potpisale Inicijativu za crnomorsko žito koju podržavaju UN, milioni tona žitarica i drugih prehrambenih proizvoda izvezeni su iz ukrajinskih luka, što je pomoglo da se globalne cene hrane snize sa rekordno visokih.

Nakon što je Rusija u ponedeljak predložila da se dozvoli produženje sporazuma na 60 dana, što je polovinu roka prethodnog obnavljanja, novinska agencija TASS citirala je u utorak zamenika ruskog ministra inostranih poslova Aleksandra Gruška da je dogovoreno produženje sporazuma za 60 dana .

„Zaista, sporazum je produžen – dogovoreno je da je produžen za 60 dana“, citirala je u utorak novinska agencija TASS zamenika ruskog ministra inostranih poslova Aleksandra Gruška.

Nije odmah bilo jasno kako se ugovor može produžiti za polovinu prethodnog trajanja od 120 dana.

Turska, koja je omogućila sporazum zajedno sa UN, navela je u saopštenju ministarstva odbrane da je Moskva pristala da podrži 60-dnevno produženje sporazuma, ali da su pregovori nastavljeni.

Portparol UN je rekao da se „neformalni dijalog“ između te organizacije i strana u sporazumu nastavio, iako su razgovori sa Rusijom završeni u Ženevi.

Ukrajina je rekla da će se pridržavati uslova prethodno dogovorenog sporazuma na osnovu roka od 120 dana koji se može obnoviti.

„Mi ćemo striktno slediti sporazum“, rekao je Rojtersu visoki zvaničnik ukrajinske vlade. Zvaničnik je odbio da bude identifikovan.

Kremlj je kasnije ponovio prethodne ruske kritike na račun sporazuma da ne rešava prepreke sopstvenom izvozu hrane i đubriva, a portparol Dmitrij Peskov je rekao da sporazum ne može „stajati na jednoj nozi“.

Rusija je rekla da, iako Zapad nije eksplicitno ciljao njen izvoz poljoprivrednih proizvoda, sankcije na njenu industriju plaćanja, logistiku i osiguranje stvorile su barijere.

Kako su tržišta žitarica očekivala produžetak sporazuma o Crnom moru nakon što sadašnji rok istekne 18. marta, američki i evropski fjučersi na pšenicu su poslednjih dana pali na najniži nivo u poslednjih godinu dana, a budući pravac tržišta visi na vestima o bilo kakvom dogovoru , rekli su trgovci.

„Investicioni fondovi misle da ako ne dođe do zaustavljanja koridora, onda će snabdevanje ostati zdravo. Ali imaju veoma malo pšenice i ako postoji problem, možda će morati da požure da pokriju pozicije“, rekao je evropski trgovac pod uslovom anonimnost.