TikTok-ov tvorac ima novu aplikaciju: Šta treba znati o Lemon8

TikTok-ov tvorac ima novu aplikaciju: Šta treba znati o Lemon8

Dok zakonodavci raspravljaju o tome da li da zabrani TikTok širom zemlje, njena kineska matična kompanija je predstavila novu aplikaciju koja već dobija određenu snagu.

Aplikacija, nazvana Lemon8, verovatno će se suočiti sa istom kontrolom kao i TikTok, koju su pratile tvrdnje da bi kineska vlada mogla da primora svoju matičnu kompaniju BiteDance da preda korisničke podatke iz SAD ili na platformu plasira dezinformacije.

TikTok tvrdi da se to nije dogodilo. I pokušava da ubedi zakonodavce da može da zaštiti korisničke podatke.

U međuvremenu, BiteDance nastavlja sa svojim planovima proširenja. Evo šta treba da znate o novoj aplikaciji kompanije:

ŠTA JE LEMON8?

Lemon8 je aplikacija zasnovana na fotografijama koja podseća na mešavinu Instagrama i Pinterest-a, a posuta je video zapisima koji izgledaju kao oni postavljeni na TikTok-u. Stručnjaci za društveni marketing kažu da aplikacija takođe podseća na kineskog giganta za društvene medije i e-trgovinu Ksiaohongshu, što u prevodu znači „mala crvena knjiga“.

Kao i TikTok, Lemon8-ov glavni feed sadrži odeljak „sledeći“ koji omogućava korisnicima da pogledaju sadržaj kreatora koje prate, kao i odeljak „Za vas“ koji preporučuje druge postove. Takođe segmentira postove u različitim kategorijama, kao što su moda, lepota i hrana, i omogućava korisnicima da istražuju sadržaj na druge načine.

Slično TikTok-u i drugim sajtovima društvenih medija, Lemon8 prikuplja korisničke podatke, kao što su IP adresa, istorija pregledanja, identifikatori uređaja i druge informacije.

I Apple i Google Plai prodavnice aplikacija navode svog vlasnika kao Heliophilia Pte. Ltd., kompanija sa sedištem u Singapuru koja deli istu adresu kao BiteDance i TikTok.

KOLIKO JE POPULARNA?

Lemon8 je prvi put predstavljen na azijskim tržištima 2020. godine i već je napredovao u zemljama poput Tajlanda i Japana, sa otprilike 7,4 miliona odnosno 5 miliona preuzimanja, prema data.ai kompanije za analizu aplikacija.

Uveden je u SAD u februaru uz malo pompe, ali sve se to promjenilo kada su medijske organizacije počele da obraćaju veću pažnju i neki TikTok uticajni ljudi počeli da ga promovišu.

Od nedelje, aplikacija je imala 290.000 preuzimanja u SAD, od kojih se velika većina dogodila krajem marta, prema data.ai. Takođe je navedena kao jedna od najpopularnijih aplikacija u Apple-ovoj prodavnici aplikacija.

Nicla Bartoli, potpredsednica prodaje u Influencer Marketing Factori, rekla je da je BiteDance kontaktirala svoju kompaniju krajem februara i održala podužu prezentaciju o aplikaciji i kako influenceri mogu da je koriste. Ona je rekla da agencija, koja povezuje brendove sa influenserima, preporučuje da influenseri isprobaju aplikaciju, ali ne radi isto sa brendovima jer je baza korisnika Lemon8 i dalje relativno mala.

Takođe ostaje da se vidi da li će aplikacija biti više organski ili propasti. Poslednjih pet godina bile su prepune platformi društvenih medija koje su dobile veliku popularnost, da bi na kraju nestale, rekao je Brendan Gahan, partner i glavni socijalni službenik u kreativnoj agenciji Mekanism. On je ukazao na primere kao što su BeReal i Clubhouse, koji su privukli veliku pažnju u protekle dve godine pre nego što su korisnici skrenuli pažnju negde drugde.

„Uspeh društvenih aplikacija je teško postići i teže održavati“, rekao je Gahan.

ŠTA JE BITEDANCE REKAO O APLIKACIJI?

BiteDance nije odgovorio na zahtjev za intervju o tome kako planira da uzgaja Lemon8. Ali generalni savetnik kompanije Erih Andersen primetio je u intervjuu za Associated Press na konferenciji o sajber bezbednosti prošle nedelje da će nastaviti da razvija aplikaciju.

„Očigledno ćemo dati sve od sebe sa aplikacijom Lemon8 kako bismo bili u skladu sa američkim zakonima i kako bismo bili sigurni da radimo pravu stvar ovde“, rekao je Andersen, koji takođe služi kao TikTok-ov generalni savetnik. „Ali mislim da je pred nama dug put sa tom aplikacijom – to je prilično početna faza.“

Kao deo tog posla, BiteDance već traži kandidate za posao za nekoliko uloga sa sedištem u SAD koje će pomoći u razvoju partnerstva aplikacije sa uticajnim osobama na temu lepote, hrane, zdravlja i drugih tema.

ŠTA JOŠ RADI BITEDANCE?

Još jedna aplikacija u vlasništvu BiteDance-a, pod nazivom CapCut, takođe je navedena na Apple-ovoj App Store kao jedna od najpopularnijih aplikacija u SAD.

CapCut se prodaje kao „sve-u-jednom“ alat za uređivanje videa koji omogućava korisnicima da iseku ili ubrzaju svoj sadržaj i rade druge stvari poput dodavanja filtera i muzike.

Data.ai, kompanija za analitiku aplikacija, saopštila je da je aplikacija puštena u prodaju širom sveta u aprilu 2020. godine, otprilike godinu dana nakon što je predstavljena u Kini. Grupa je od nedelje saopštila da je alatka za uređivanje preuzeta 60 miliona puta u SAD i 940 miliona širom sveta.

DA LI SU ZAKONODAVCE TAKOĐE ZABRINUTE OSTALE APLIKACIJE?

U Senatu postoji podrška za dvopartijski zakon, koji se zove RESTRICT Act, koji ne poziva na TikTok, ali bi Ministarstvu trgovine dao ovlašćenje da pregleda i potencijalno ograniči strane pretnje tehnološkim platformama. Ali suočio se sa nekim odbijanjem zagovornika privatnosti i komentatora koji tvrde da je zakon previše nejasan i da bi mogao biti zloupotrebljen.

Predsednik Senatskog odbora za obaveštajne poslove Mark Vorner, koji je sponzorisao zakon zajedno sa republikanskim senatorom Džonom Tunom, rekao je u pripremljenoj izjavi da će zakon olakšati prelazak na druge rizične aplikacije poput Lemon8.

„Predugo je naša vlada igrala igru Vhac-A-Mole kada je u pitanju rešavanje raznih stranih tehnoloških pretnji koje se pojavljuju svuda oko nas“, rekao je Vorner, D-Va. „Zakon o RESTRICT bi uspostavio proces zasnovan na riziku, zasnovan na obaveštajnim podacima za procenu i ublažavanje rizika koje predstavlja tehnologija od neprijateljskih nacija, bilo da je to Huavei, TikTok, Lemon8 ili sledeći virusni tehnološki proizvod koji potiskuje autoritarna nacija.