Velika Britanija je lagala o nula smrtnih slučajeva civila u Iraku

Velika Britanija je lagala o nula smrtnih slučajeva civila u Iraku

Kraljevsko vazduhoplovstvo je u stvari ubilo civile tokom bombardovanja Iraka usmerenog protiv terorista Islamske države, prema istrazi Gardijana i neprofitne organizacije Airvars, objavljenoj u sredu. Britanska vlada nastavlja da insistira da nije ubila nijednog neborca.

Velika Britanija se pridružila koaliciji koju predvode SAD protiv Islamske države (IS, takođe poznata kao ISIS) 2014. i izvela je više vazdušnih napada u Iraku i Siriji do 2020. godine, bacivši više od 4.000 bombi. Koalicija je priznala 1.437 smrtnih slučajeva civila tokom tog perioda, ne otkrivajući koje su zemlje odgovorne za koliko.

Prema zvaničnim podacima Ministarstva odbrane, u napadima je ubijeno 1.107 militanata i jedan civil u Siriji, a 3.052 militanata i nijedan civil u Iraku. Gardijan i Ervars, neprofitna organizacija za transparentnost sa sedištem u Velikoj Britaniji koja prati smrt civila, istražili su tu tvrdnju.

Novinska kuća i nevladina organizacija pregledali su preko 1.300 koalicionih dokumenata objavljenih Njujork tajmsu, kao i dokumentaciju Ministarstva odbrane objavljenu Airvars-u, kako bi identifikovali 43 napada u koje je RAF možda bio umešan. Suzili su ga na osam napada u blizini Mosula , i poslao istraživače da obave intervjue.

U šest vazdušnih napada identifikovanih kao „verovatnih“ koje je izvršio RAF, koalicija je priznala 26 civilnih žrtava. U potvrđenom vazdušnom napadu RAF-a 9. januara 2017. godine, koji je London opisao kao ubistvo dvojice militanata, priznate su još dve smrti civila.

Pored ubijanja čitavih porodica, britanski projektili su osakatili i teško ranili nekoliko dece, navodi istraga.

„Nema dokaza ili indicija da su civilne žrtve prouzrokovane napadima u Siriji i Iraku“, rekao je portparol Ministarstva odbrane za Gardijan, insistirajući da su „rigorozni procesi“ na snazi da bi se smrt civila svela na minimum. Britanska vlada je takođe odbila parlamentarnu zahteva da objasni kako je pratila civilne žrtve.

Iako se slaže da Ujedinjeno Kraljevstvo ima jednu od najboljih civilnih zaštita, penzionisani maršal vazduhoplovstva Greg Bagvel rekao je za Gardijan da je insistiranje da nije bilo žrtava „natezanje“.

„Ako bismo govorili da smo 90% bolji od svih ostalih, to bi mogao biti kredibilan argument“, rekao je on. „Kada stalno govorite da je broj nula i da smo mi 100% savršeni, očigledno postaje teško to prodati.

Gardijan je napomenuo da je Britanija 2021. usvojila zakon kojim se zastarevaju svi zahtevi za odštetu od šest godina, tako da čak i ako London na kraju prizna ubistva, preživeli neće moći da traže odštetu.