U izraelskim pećinama pronađena je gomila novih paukova mreže koji su oslepeli

U izraelskim pećinama pronađena je gomila novih paukova mreže koji su oslepeli

Sedam novih vrsta pauka sa levkastom mrežom pronađeno je kako se pojavljuju u pećinama u Izraelu, i svi su u različitim fazama gubitka vida.

U čuvenom primeru prilagođavanja Čarlsa Darvina, populacija zeba podeljena na različitim ostrvima postepeno je odstupila od svog zajedničkog oblika predaka, do tačke da predstavljaju različite vrste.

Ovo rano zapažanje prepoznalo je izolaciju kao ključni sastojak za organizme da se dovoljno promene da bi specijali.

Ali kao što ovo najnovije otkriće pećine pokazuje, ogromne vodene površine samo su jedan od načina na koji se populacije mogu razdvojiti.

„U ovoj studiji, pokušali smo da razumemo evolutivne odnose između paukova levkaste mreže sa normalnim očima koji se nalaze na ulazu u pećinu, sa onima koji su dalje u pećini i koji su bez pigmenta, smanjenih očiju, pa čak i potpuno slepi“, objašnjava ekolog Šlomi Aharon sa Hebrejskog univerziteta u Jerusalimu (HUJI).

Aharon i njegove kolege pronašli su vrste Tegenaria levkastih paukova u 30 pećina. Dvadeset šest od njih bile su vrste koje su preferirale pećine koje su se još uvek oslanjale na neke spoljašnje uslove poput svetlosti (troglofili) i živele su na ulazima i sumračnim zonama pećina. U međuvremenu, utvrđeno je da su 14 drugih vrsta obavezni stanovnici pećina (troglobiti), koji naseljavaju samo sumračne ili mračne zone.

Sedam od ovih vrsta troglobita bile su nove u nauci, pet sa smanjenim očima i dve potpuno slepe.

„Među paukovima koje smo pronašli, pet je bilo jedinstveno za različite pećine, a dve druge vrste pronađene su u nekoliko pećina u Galileji iu pećinama koje se nalaze u kraškom polju Ofra, koje je sada ugroženo zbog planova izgradnje“, objašnjava HUJI. ekolog Efrat Gaviš-Regev.

Istraživači su analizirali DNK pauka kako bi pratili njihovu istoriju širom pejzaža.

Oni pauci koji su se prilagodili jedinstvenim pećinskim uslovima više ne mogu da napreduju u svetu izvan ovih mračnih, zaštićenih pukotina. To znači da je bilo vrlo malo ili uopšte protoka gena između pećinskih sistema, čak i kada se svaka populacija nalazi relativno blizu jedna drugoj.

„Jedan od iznenađujućih nalaza u studiji pokazuje da su nove vrste evolutivno bliže vrstama iz pećina u mediteranskim oblastima u južnoj Evropi, nego vrstama koje žive u njihovoj neposrednoj blizini na ulazima u pećine u Izraelu“, kaže Gaviš-Regev.

Genetski trag sugeriše da je jedna vrsta Tegenaria prošla kroz područje i na kraju se upustila dublje u pećine. Uklanjanjem potrebe za funkcionalnim očima, nova sredina je oblikovala njihove osobine, birajući potomstvo koje nije trošilo energiju na nepotrebne vizuelne sisteme. Ovo se desilo nezavisno u različitim pećinskim sistemima – proces koji se zove konvergentna evolucija – što je rezultiralo da su različite vrste izgubile oči nakon što su se razišle.

Tada je originalna vrsta lokalno izumrla izvan pećina, pre nego što su se druge srodne vrste uselile spolja.

Tim sumnja da je izumiranje bilo rezultat klimatskih promena pre oko 5 miliona godina, tokom početka pliocena, kada su mora porasla na sadašnje nivoe.

„Trenutno smo svedoci efekata klimatskih promena na mnoga staništa, što nas obavezuje da razmotrimo, održavamo i promovišemo programe koji uključuju očuvanje podzemnih staništa – od kojih su mnoga u neposrednom riziku“, zaključuje Havlena.

„Moramo zaštititi jedinstvenu prirodu Izraela, sačuvati njegove podzemne sisteme za budućnost i dalje istražiti procese koji su stvorili ove sisteme u zemlji.

Ovo istraživanje je objavljeno u Molekularnoj filogenetici i evoluciji.