Zašto muškarci brže gubekilograme od žena? Stručnjaci imaju odgovor

Zašto muškarci brže gubekilograme od žena? Stručnjaci imaju odgovor

Nijedan organizam nije isti i neće na isti način da izgubi težinu.

Iako nije neuobičajeno da parovi zajedno krenu u teretanu, započnu zdrav način života i poboljšaju prehrambene navike, ponekad se njihov ishod može drugačije „odigrati“. Sigurno je da ste primjetili da muškarci brže dolaze do istaknutih mišića i izvajanog tijela od ženskog pola.

Da li ste se ikad zapitali zašto je to tako?

Jedna studija Univerziteta u Kopenhagenu je 2018. godine analizirala 2500 ljudi sa prekomjernom težinom od kojih je svako slijedio dijetu ograničenu na 810 kalorija u danu tokom dva mjeseca. Rezultati su sljedeći: muškarci su izgubili oko 11,8 kilograma za razliku od žena koje su izgubile 10,2 kilograma, piše „Telegraph.uk“.

Doktor i nutricionista Adam Kolins smatra da muškarci i žene ne počinju na jednakom terenu i da će muškarci lakše izgubiti težinu jer i troše više energije, sagorijevajući oko 500 do 600 kalorija dnevno više.

Tome ide u prilog i izjava Rinanona Lamberta , nutricioniste i osnivača klinike „Ritriton“, koji kaže da „muškarci imaju veću stopu metabolizma u mirovanju, što se odnosi na broj kalorija koje sagorevaju kada ništa ne rade. To je zato što muškarci srazmjerno imaju veći procenat mišićne mase, što dovodi do većeg baznog metabolizma što označava da brže sagorijevaju masno tkivo“.

Zašto muškarci gube na težini brže od žena?

Ovo se svodi na biologiju načina na koji muškarci i žene skladište masti. Žene su fiziološki „dizajnirane“ da skladište masnoće oko svojih reproduktivnih organa tokom godina rađanja.

„Žene pohranjuju mast potkožno, ispod kože, pretežno u butinama, zadnjici i bokovima, dok je veća vjerovatnoća da će ga muškarci skladištiti u obliku visceralne tjelesne masti, oko organa u stomaku. Visceralna mast je metabolički aktivnija, što znači da aktivno sagorijeva sve vrijeme za muškarce, dok je veća šansa da će potkožna mast biti uskladištena od strane žena da bi se kasnije koristila za energiju, kada im zatreba“, kaže Lambert.

Vrijeme obroka je takođe važno. Lambert savjetuje da se jede dva do tri sata prije odlaska u krevet kako biste dali šansu želucu da svari hranu.