Ohrabrujući nalazi za lijek za Batenovu bolest

Ohrabrujući nalazi za lijek za Batenovu bolest

Lijek za snižavanje lipida gemfibrozil koji je odobrila FDA može sprečiti napredovanje juvenilne Batenove bolesti, prema istraživačima na RUSH-u. Rezultati studije su nedavno objavljeni u časopisu The Journal of Neuroscience.

Istraživači su otkrili da gemfibrozil, koji ima brend Lopid, pomaže u čišćenju mozga od autofluorescentnih pigmentnih naslaga, što je obeležje bolesti. Autofluorescentne pigmentne naslage se sastoje od fragmenata lipidnog proteina koji se vremenom povećavaju u mozgu i guše zdrave ćelije lišavajući ih kiseonika, što dovodi do smrti neurona.

Juvenilna Batenova bolest je redak, ali razarajući neurodegenerativni poremećaj koji počinje u detinjstvu, izazivajući gubitak vida, napade i progresivnu neurološku degeneraciju, što je gubitak strukture i funkcije mozga.

Javlja se kod dva do četiri od svakih 100.000 rođenih u Sjedinjenim Državama. Batenova bolest se nasleđuje u autozomno recesivnom obrascu u gubitku specifičnog gena, CLN3, koji daje uputstva za pravljenje proteina koji se nalazi u tkivima širom tela. Trenutno ne postoji lek koji bi usporio ili zaustavio napredovanje bolesti.

„Pronalaženje efikasnog leka za zaštitu mozga i zaustavljanje progresije Batena je važna oblast istraživanja“, rekao je Kalipada Pahan, dr, profesor neurologije Floid A. Davis.

Deca sa Batenovom bolešću na kraju postaju slepa, prikovana za krevet i dementna. Juvenilna Battenova bolest je bolest koja ograničava život. Očekivano trajanje života varira u zavisnosti od vrste ili varijacije. Smrt se obično javlja u dvadesetim godinama, u zavisnosti od brzine progresije bolesti.

„Otkrili smo da oralni gemfibrozil uspešno smanjuje upalu u mozgu, smanjuje akumulaciju toksičnih autofluorescentnih pigmentnih naslaga u mozgu i poboljšava lokomotorne aktivnosti kod miševa kojima nedostaje CLN3 gen“, rekao je Pahan.

Uklanjanje toksičnih materijala iz mozga zahteva efikasne lizozome koji pomažu u čišćenju naslaga sa bilo kog mesta u telu, kao i faktor transkripcije EB (TFEB) koji je odgovoran za proizvodnju funkcionalnih lizozoma. Ovo je regulacija osnovnih ćelijskih procesa koji se dešavaju da se telo oslobodi štetnog otpada.

U procesu razvoja novog modela miša za proučavanje juvenilne Battenove bolesti, istraživači Medicinskog centra Univerziteta RUSH otkrili su novi mehanizam za stimulaciju TFEB pomoću PPARα, molekula koji se nalazi u jetri, u masnim kiselinama i u različitim delovima mozak. Molekul TFEB može ukloniti otpad sa bilo kog mesta u telu i iz mozga, što može pomoći u sprečavanju daljeg oštećenja mozga.

„Bili smo uzbuđeni što smo videli da oralni gemfibrozil aktivira TFEB u mozgu, što je početak procesa čišćenja mrtvih ćelija iz tela“, rekao je Pahan.

Oralni gemfibrozil i dalje nije u stanju da poveća TFEB ili smanji autofluorescentne materijale u mozgu i poboljša lokomotorne performanse Cln3 miševa kojima nedostaje receptor alfa aktiviran proliferatorom peroksizoma (PPARα).

Glavna uloga PPARα je da kontroliše metabolizam masti u jetri. „Naše mehaničko otkriće sugeriše da gemfibrozil možda nije koristan za Cln3 mozak kome nedostaje PPARα“, rekao je Pahan. „Lek je bio efikasan samo u mozgu Cln3 koji je imao PPARα.

Gemfibrozil je zakazan za kliničko ispitivanje kod pacijenata sa juvenilnom Batenovom bolešću.

„Ako se ovi rezultati ponove kod pacijenata, to bi otvorilo obećavajući put lečenja ove razorne bolesti i zaustavilo bolest u svojim stazama“, rekao je Pahan.