Srbija i Kosovo pregovaraju o sporazumu o normalizaciji odnosa koji podržava EU

Srbija i Kosovo pregovaraju o sporazumu o normalizaciji odnosa koji podržava EU

Nova runda razgovora između kosovskog premijera Aljbina Kurtija, predsjednika Srbije Aleksandra Vučića i zvaničnika EU u subotu o sprovođenju sporazuma o normalizaciji odnosa između Beograda i Prištine utekla je u noć bez ikakvih vidljivih napredak.

Dvojica lidera održala su odvojene sastanke sa visokim predstavnikom Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Žozepom Borelom pre trosmerne sednice u Severnoj Makedoniji.

Nakon sastanka bila je zakazana konferencija za novinare, ali kako su razgovori nastavljeni u noć, nije bilo jasno kada će se ona održati.

„Ja sam optimista,“ rekao je Kurti uoči sastanaka u gradu Ohridu na obali jezera u Severnoj Makedoniji.

„Došao sam ovde sa dobrim ciljem, sa dobrom voljom i sa poverenjem da će se ono što je ranije dogovoreno… nastaviti ovde kroz razgovore za plan implementacije i na taj način postići konačan dogovor o normalizaciji.

Kosovo je proglasilo nezavisnost 2008. godine, skoro deceniju nakon što je gerilska pobuna dovela do kraja represivne srpske vladavine.

Kosovo i Srbija složili su se prošlog meseca u Briselu oko sporazuma o normalizaciji odnosa koji podržava Zapad, nakon skoro 10 godina dijaloga uz posredovanje EU tokom kojeg je postignut mali napredak. Međutim, i dalje je potreban dogovor o aneksu o sprovođenju plana, koji će biti u fokusu subotnjih razgovora.

Uprkos usmenoj saglasnosti na sporazum, Kurti i Vučić su ostali čvrsti na svojim pozicijama bez ikakvog nagoveštaja da su spremni na kompromis po ključnim pitanjima.

Vučić je rekao da Srbija nikada neće prihvatiti nezavisnost Kosova, dok je Kurti rekao da ne bi pristao na predloženu asocijaciju srpskih opština na Kosovu, koja bi dala veću autonomiju opštinama sa srpskom većinom.

Hiljade ljudi protestovalo je u petak u Beogradu protiv plana EU koji vide kao de fakto priznanje nezavisnosti Kosova.

„Oči EU i Zapadnog Balkana danas su uprte u Ohrid“, napisao je Borel na Tviteru.

Beograd i Priština treba da poprave bilateralne veze kako bi i jedni i drugi postigli svoj strateški cilj pridruživanja EU.

„Želim da upozorim da možda nećemo imati konačan sporazum“, rekao je Gabrijel Eskobar, visoki američki diplomata za zapadni Balkan koji takođe prisustvuje pregovorima u Ohridu, za prištinsku stanicu RTV21.