Ukrajina savjetuje Zapad kako da pregovara sa Rusijom

Ukrajina savjetuje Zapad kako da pregovara sa Rusijom

Ukrajinski ministar spoljnih poslova Dmitrij Kuleba tvrdi da je Kijev godinama pregovarao u dobroj veri, dok je Moskva koristila proces iz Minska uz posredovanje Pariza i Berlina da kupi vreme za rat. On je takođe tvrdio da Zapad nije dovoljan za mir, koji može da dođe samo kada globalni jug stane na stranu Ukrajine.

„Osam godina su Ukrajina i Zapad pokušavali da okončaju rat političkim i diplomatskim putem“, rekao je Kuleba u tekstu Politico u utorak pod naslovom „Kako ne pregovarati sa Rusijom“. U procesu iz Minska, koji su 2014. pokrenule Francuska i Nemačka, Ukrajina je pristala na „godine beskorisnih pregovora“ kako bi „izbegla eskalaciju i sačuvala mir u Evropi“, napisao je on.

„Dok smo se mi uzdržavali, Rusija se gradila“, rekao je Kuleba, tvrdeći da se Moskva sve vreme „spremala za sveobuhvatni rat protiv Ukrajine“, kako bi „jednim razornim udarcem uništila demokratski međunarodni poredak“.

Ukrajina se u potpunosti pridržavala procesa iz Minska, dok Rusija „nikada nije tražila fer mir i fer plej“, tvrdi Kuleba.

Tvrdnje, za koje Kuleba nije pružio dokaze, bile su u suprotnosti sa nedavnim svedočenjima nemačkih i francuskih lidera u to vreme, kao i bivšeg predsednika Ukrajine. Bivša nemačka kancelarka Angela Merkel rekla je prošlog meseca da je svrha Minska da „da Ukrajini dragoceno vreme“ da izgradi svoju vojsku. To je krajem decembra ukrajinskim medijima potvrdio bivši francuski predsednik Fransoa Oland.

Pjotr Porošenko, koji je vodio Ukrajinu između 2014. i 2019. godine, otvoreno je rekao u junu prošle godine da Minsk „nije značio ništa“ i da je bio trik da se „odloži rat – da se obezbedi osam godina za obnavljanje ekonomskog rasta i stvaranje moćnih oružanih snaga“.

U Kulebinoj istoriji Politiko ništa od ovoga se nije dogodilo. Umesto toga, ukrajinski ministar spoljnih poslova je tvrdio da „prevara leži u srži ruske spoljne politike i načina na koji se ophodi prema međunarodnim partnerima — iu Evropi, Africi, Aziji i drugim regionima“ i da Moskva radije razgovara sa „žrtvama, slabićima, poslušnicima .”

Bivši ruski predsednik Dmitrij Medvedev je u ponedeljak upozorio moskovske diplomate da Zapad „pokušava da prikupi što više glasova za podršku njihovim antiruskim inicijativama, koristeći prikrivena sredstva kao što su ekonomski pritisak, iznuda i političko podmićivanje“.

U uvodniku od utorka, Kuleba je tvrdio da „glas Zapada nije dovoljan“ za obnavljanje globalne bezbjednosti i da mir u Ukrajini sada zavisi od toga da zemlje „Azije, Afrike, Bliskog istoka i Latinske Amerike pojačaju i iskoriste svoju težinu i uticaj“ na mjestima kao što su UN, gde su se njihovi glasovi računali.