Dubai planira polijetanje letećeg taksija do 2026

Dubai planira polijetanje letećeg taksija do 2026

Dubai ponovo planira polijetanje letećih taksija u ovom futurističkom gradu-državi na Arapskom poluostrvu, nudeći u ponedeljak svoje najčvršće detalje za obećano lansiranje do 2026.

Od 2017. godine, komercijalna prestonica Ujedinjenih Arapskih Emirata nudi obećanja da će lansirati leteće taksije u gradu koji je već dom najviše zgrade na svetu i drugih arhitektonskih čuda. Niz različitih tipova i kompanija je takođe prošao kroz ta obećanja, a najviše je planirano da budu uključeni na godišnji samit Svijetske vlade u Dubaiju, na kojem je ovogodišnje izdanje počelo u ponedeljak.

Vladar Dubaija, šeik Mohamed bin Rašid Al Maktum, objavio je u nedelju na Tviteru ponovo pokrenut program letećeg taksija. Ovoga puta Dubai je u promotivnom videu istakao električni leteći taksi sa šest rotora koji je napravio Jobi Aviation iz Santa Kruza u Kaliforniji.

Zvaničnici Emirata nisu objasnili uključivanje Jobi Aviation-a, a ne EHang 184 kineske proizvodnje i KSPeng Ks2 ili električnog Volocoptera nemačke proizvodnje koji su prethodno bili izloženi u Dubaiju. Avioni Jobi predstavljeni su na štandu na samitu svijetske vlade u ponedeljak.

„Uzbuđeni smo zbog mogućnosti i aktivno istražujemo tu mogućnost“, rekao je Oliver Voker-Džons, portparol Jobi Aviation-a.

Ahmed Bahrozjan, zvaničnik Uprave za puteve i transport emirata, slično je u ponedeljak rekao državnoj radio stanici Dubai Eie da su „rani dani“ za plan.

„Još uvek nismo potpisali ni sa jednim partnerom“, rekao je on.

Još jedna razlika u ovogodišnjem obećanju o letećim taksijima je objavljivanje pojedinosti o programu. Grad planira četiri „vertiporta“ kod Međunarodnog aerodroma Dubaija, najprometnijeg na svijetu za međunarodna putovanja, centra Dubaija, veštačkog arhipelaga Palm Jumeirah i marine Dubai. Te tačke će uključivati dve lansirne rampe i četiri tačke za punjenje letećih taksija.

„Verujemo da su to atraktivna područja sa poslovnim i turističkim čvorištima koja bi mogla da generišu značajnu potražnju“, rekao je Bahrozjan.

Cene letećih taksija „biće u rangu usluga limuzina u Dubaiju, možda malo više“, rekao je Bahrozjan. RTA opisuje cijene usluga limuzina kao „najmanje 30% veće od cena taksija“ u gradu. Taksiji imaju minimalnu cijenu od oko 3,25 dolara i naplaćuju 0,50 dolara po kilometru.

Još jedno odstupanje od ranijih planova uključuje planiranje RTA da isprva upravlja letećim taksijama, a ne autonomnim, kako je ranije diskutovano. Bahrozjan je opisao da ima pilota sa sedištima za putnike u avionu, koja odgovaraju Džobijevom električnom letećem taksiju. Međutim, Bahrozjan je rekao da će se testovi nastaviti i sa autonomnim letećim taksijima.

Jobi prototip može da preleti preko 240 kilometara prije nego što mu zatreba punjenje – nešto što bi Abu Dabi i druge delove zemlje stavilo u domet. Poleće i sleće vertikalno, dok se njegovi rotori naginju napred u letu. Ima maksimalnu brzinu od 320 km/h.

Jobi Avation Inc., koja je kotirana na njujorškoj berzi, koštala je 4,20 dolara po akciji pre trgovanja u ponedeljak. Njegovi glavni akcionari uključuju Intel Corp., dok je Delta Air Lines sa sedištem u Atlanti takođe investirala.

Video koji je objavio na Tviter nalogu šeika Mohameda takođe je uključivao logo kompanije Skiports Infrastructure sa sedištem u Londonu, koja se takođe odnosi na svoje projekte podrške kao „vertiports“. Kompanija već testira svoj model „vertiport“ van Pariza i radi sa Jobijem. Skiports nije odmah odgovorio na zahtev za komentar.

Otvaranje neba za leteće taksije dodalo bi obrisu Dubaija „Blade Runner“, a istovremeno bi olakšalo svakodnevni saobraćaj u stvarnom svetu koji se samo pogoršava kako njegova populacija raste na preko 3,5 miliona ljudi.

Čas špica na putu Šeika Zajeda, arteriji sa desetak traka koja se proteže duž Dubaija, naizmenično se menja između gustog zastoja i slaloma sportskih automobila. Preko 1,8 miliona vozila registrovanih u Dubaiju saobraća se njegovim putevima, ne računajući ona koja se gomilaju iz šest drugih šeika Ujedinjenih Arapskih Emirata.

Takođe postoji želja da se odmakne od benzinskih i dizel vozila koja podrivaju ugljenik, jer će UAE biti domaćin predstojećih klimatskih pregovora Ujedinjenih nacija COP28 kasnije ove godine. To je čak i kada se Emirati nadaju da će proširiti svoju proizvodnju sirove nafte uoči obećane „ugljično neutralne“ budućnosti do 2050. godine.