Crkva naklonjena slavnim ličnostima zahtevala je da radnici daju desetinu

Crkva naklonjena slavnim ličnostima zahtevala je da radnici daju desetinu

Megacrkva u Sijetlu koja među hiljade članova broji poznate ličnosti poput Rasela Vilsona i Džastina Bibera optužena je u tužbi da zahteva od zaposlenih da deo svoje zarade doniraju verskoj organizaciji ili rizikuju da budu otpušteni.

Zaposlenica Rejčel Kelog navodi da su Churchome i njeni lideri „umešani u sistemsku šemu zloupotrebe plata i sati protiv svojih zaposlenih“, uključujući zahtev da svi zaposleni daju desetinu od 10% svoje bruto zarade mesečno, prema tužbi podnetoj u King Counti Superior Sud prošle nedelje.

Ako to ne urade, kaže se u tužbi, suočili bi se sa pritiskom, disciplinom ili otkazom, preneo je Sijetl tajms.

Kelog, koja je radila na video i produkciji za Churchome, kaže da nije bila obaveštena o politici sve do njenog zapošljavanja 2019. U tužbi se tvrdi da ta praksa krši državni Zakon o zaštiti potrošača, kao i zakone o satima i platama.

„Bez obzira na to da li je ovo crkva, ili ne crkva, ili neprofitna ili profitna korporacija, zahtevanje od zaposlenih da rabate bilo koju platu poslodavcu je nezakonita praksa“, rekao je Eric Nusser, jedan od Kelloggovih advokata u Terrell Marshallu Lav Group.

Tužba uključuje komunikaciju između Kelogg i zaposlenih koji pominju potrebu da ona daje desetinu od 10%, kao i supervizor koji je prekori sa „očekivanjem da uđete u ritam sa politikom naše kompanije o davanju desetine“. Ukor je usledio nakon što je prestala da daje desetinu jer je imala finansijske probleme zbog saobraćajne nesreće 2020. godine, navodi se u tužbi.

Churchome je u sredu odbio zahtev za intervju od Sijetl tajmsa.

Churchome je u izjavi advokata Natanijela Tejlora rekao da njen priručnik za zaposlene i izjava o veri uključuju desetinu i da crkva ne oduzima desetinu od plata zaposlenih, već traži od svih zaposlenih da žive ovu praksu.

„Prvi amandman štiti pravo crkve da ograniči zapošljavanje na one zaposlene koji odluče da se pridržavaju crkvenog učenja. Churchome namerava da energično brani prava svih verskih institucija da žive, podučavaju i modeliraju svoju veru preko svojih zaposlenih“, navodi se u saopštenju.

Tužba imenuje Churchomea kao tuženog zajedno sa pastorima Judom i Chelsea Smith i izvršnim direktorom Davidom Krollom i njegovom suprugom Jenna Kroll. Smitovi i Dejvid Krol su u 10-članom upravnom odboru, koji takođe uključuje bivšeg kvoterbeka Sihoksa Rasela Vilsona, sada iz Denver Bronkosa.

Smitovi su dugo bili lice pokreta crkava koji je prikupio sledbenike – i kritike – zbog svojih visoko proizvedenih propovedi i prihvatanja društvenih medija. Ranije ovog meseca, muzičarka Lana Del Rej objavila je album koji je uključivao skoro pet minuta Smitove propovedi, izvestio je KNKKS.

Prema finansijskom izveštaju za 2021-2022, Churchome se prvenstveno podržava desetkom i prilozima za članstvo. U 2022. godini, organizacija je navela 35,4 miliona dolara ukupne imovine.

Churchome ima nedeljne usluge uživo u svom kampusu Kirkland u Vašingtonu i mesečno na Beverli Hilsu u Kaliforniji.