Cijene polovnih automobila rastu. Evo zašto bi trebalo da kupite sada

Cijene polovnih automobila rastu. Evo zašto bi trebalo da kupite sada

Pa, bilo je lepo dok je trajalo.

Skoro godinu dana, prosječno korišćeno vozilo u Sjedinjenim Državama ponovo se kretalo ka pristupačnom za milione ljudi. Olakšanje je bilo zakašnjelo i relativno malo, ali je ipak bilo dobrodošlo.

Sa vrhunca od 31.400 dolara u aprilu prošle godine, prosečna cena je pala za 14% na 27.125 dolara početkom ovog meseca.

Sada, pošto ponuda polovnih vozila ne uspeva da prati snažnu potražnju, cene ponovo rastu, sa znacima koji ukazuju na dalje povećanje. Toliko kupaca je povučeno sa tržišta novih automobila da sve manje zamena dolazi na parcele dilera. Produbljivanjem nestašice, manje polovnih vozila izlazi iz lizinga ili ih istovaruju kompanije za iznajmljivanje automobila.

Prosečne cene polovnih automobila na listi su porasle za oko 700 dolara u poslednjih mesec dana, a Aleks Jurčenko, direktor podataka za Black Book, koji prati cene, očekuje da će one nastaviti da rastu barem do leta.

„Ako morate da kupite polovno vozilo“, predložio je, „sada bi bio dobar trenutak.

Pete Catalano, prodavac u Independensu, Misuri, u blizini Kanzas Sitija, muči se da dođe do dovoljno pristupačnih automobila. Obično bi Katalano i njegova ćerka, koji su suvlasnici Stadium Auto, imali oko 50 vozila na svojoj parceli za polovne automobile u blizini stadiona Arouhed. Sada ih imaju tek otprilike upola manje. Neki od njihovih rivalskih dilera, rekao je Katalano, uživaju u konkurentskoj prednosti jer mogu priuštiti da ponude finansiranje kupcima sa lošim kreditom.

Pritisnuti višim cenama benzina, namirnica i komunalnih usluga, mnogi od Catalanovih kupaca ne mogu da priušte ni nova ni polovna vozila kasnijih modela. Neki potencijalni kupci za koje zna da koriste povraćaj poreza samo da sastave kraj s krajem umesto da kupuju potreban automobil.

„Polovni jeftin automobil sada postaje sve više i više luksuz“, rekao je Katalano. „Ono što tržište trenutno želi nije dostupno, a to su automobili od 3.000, 4.000 i 5.000 dolara.

Iza nestašice vozila i naduvanih cena stoji jednostavna ponuda i potražnja. Veliki deo problema proizilazi iz porasta cena novih automobila. U februaru, prema Edmundsu, prosečno novo vozilo u Sjedinjenim Državama prodato je za skoro 48.000 dolara — van domašaja mnogih potrošača.

Iako se ponuda novih vozila povećala, ona su i dalje relativno oskudna i skupa. Proizvođačima automobila još uvek nedostaje dovoljno kompjuterskih čipova da proizvedu dovoljno vozila da zadovolje potražnju, što je dugotrajna posledica nestašice ponude povezanih sa pandemijom. Prodaja novih vozila prošle godine bila je oko 3 miliona ispod normalnog nivoa. Manje prodaje novih automobila znači manje zamena, što znači manje polovnih vozila na prodaju.

Pošto cene polovnih ponovo rastu, analitičari kažu da bi kupci koji to mogu sebi priuštili trebalo da kupe uskoro. Stope auto kredita bi mogle nastaviti da rastu ove godine jer Federalne rezerve nastavljaju da povećavaju kamatne stope.

Na korišćenim parcelama ovih dana, teško je pronaći jeftine. Čak i nakon što se uzmu u obzir pad cena u prošloj godini, prosečno polovno vozilo ostaje oko 35 odsto iznad onoga što je bilo pre izbijanja pandemije pre tri godine. Tada je prosečna cena bila 20.425 dolara.

Kada je vlada poslala stimulativne čekove većini američkih domaćinstava, potražnja za automobilima je porasla jer je mnogo ljudi trošilo svoj novac. Kako su to činili, ponuda polovnih vozila je opala, a cene su porasle. Do početka prošle godine, prosečna cena polovnih vozila bila je više od 50% iznad tačke pre pandemije.

Nedostatak je pogoršavao nedostatak pristupačnih novih vozila. Proizvođači automobila su koristili svoje ograničene količine kompjuterskih čipova da naprave skuplje i profitabilnije terence i kamione. Napravili su manje pristupačnih novih modela – trend koji je poslao više kupaca na parcele polovnih automobila. Rezultat je povećana potražnja i veće cene polovnih vozila.

Sve to je ostavilo ljude poput Kerol Rajs da se bore da pronađu pristojno polovno vozilo po pristupačnoj ceni. Rajsova (65) je pretrpela dug period frustracije dok je kupovala polovni mali kamionet za svoju farmu u blizini Karbondejla u Kanzasu. Šest meseci je našla malo.

„U penziji sam i ne mogu sebi da priuštim kupovinu novog vozila“, rekla je ona. „Nije bilo toliko polovnih vozila, a ako je bilo polovnih vozila, bila su prilično skupa.“

Prošlog meseca je konačno pronašla Ford Ranger iz 2003. na Katalonovoj veb stranici koji joj se dopao i koji je mogao da priušti. Kupila ga je za 7.700 dolara. Iako je star 20 godina i ima 140.000 milja na njemu, Ranger je u solidnom stanju i ima pogon na sve točkove kakav je Rajs želeo.

„Bilo je to vozilo dobrog izgleda, a cena je bila prava“, rekla je ona.

U bliskoj budućnosti, malo analitičara očekuje pad cena polovnih vozila. Catalano ne predviđa trajne padove cena možda u narednih godinu ili dve.

Drugi kažu da je to teško predvideti. Ejmi Gifers, viša potpredsednica Vroom-a, sajta za kupovinu automobila na mreži, primećuje da bi neke tržišne sile mogle da nastave da održavaju nisku ponudu i povećanje cena: Manje trgovina, manje lizinga, niža prodaja flote od strane kompanija za iznajmljivanje automobila.

S druge strane, kaže ona, skuplja vozila i više kamatne stope na kredite mogu smanjiti potražnju kupaca. Na kraju, dileri bi mogli biti primorani da smanje cene.

„Trenutno je zaista složeno“, rekla je, „jer imate neke konkurentske snage.

I Jurčenko iz Black Book-a i Čarli Čezbro, viši ekonomista u Cok Automotive-u, kažu da očekuju da će cene polovnih vozila porasti tokom leta pre nego što se malo smanje kao deo normalnog ciklusa deprecijacije u kasnoj godini.

Početkom ove godine, rekao je Čezbro, mislio je da će veće stope na kredite oterati kupce sa novih i polovnih tržišta. Umesto toga, snažna potražnja imućnih kupaca za skupim polovnim vozilima kasnijih modela ojačala je prodaju u Sjedinjenim Državama.

Mnogi od ovih kupaca plaćaju gotovinom kako bi izbegli veće kamate. Edmunds.com kaže da je prosečna stopa zajma na korišćeno vozilo sada 11,3%, u odnosu na 8,1% kada je Fed počeo da povećava stope pre godinu dana.

Pošto je potražnja intenzivna, a zalihe vozila kratke, Chesbrough ne predviđa pad prodaje čak i ako bi privreda klizila u recesiju. Iako su mnogi kupci sa nižim kreditnim rezultatom napustili tržište, prodaja ostaje solidna.

S obzirom na to da će zalihe polovnih automobila verovatno ostati savijene u doglednoj budućnosti, Chesbrough ne očekuje da će cene ikada pasti na nivo blizu nivoa pre pandemije

„Jednostavno nismo stvarali dovoljno ličnog prevoza u poslednjih nekoliko godina“, rekao je Čezbro.