Turska: Predsjednički rivali imaju sedam dana da ubijede svoje glasače

Turska: Predsjednički rivali imaju sedam dana da ubijede svoje glasače

Dvojica rivala u izbornoj trci za predsjednika Turske sada imaju sedam dana da ubijede glasače koji su ih iznevjerili 14. maja, ali prednost ima aktuelni predsjednik Redžep Tajip Erdogan poslije proboja konzervativaca na parlamentarnim izborima.

Erdogan (69) je osvojio 49,52 odsto glasova u prvom krugu predsjedničkih izbora, a za njega se govorilo da je umoran i istrošen poslije 20 godina na vlasti. Međutim, on ima 2,5 miliona glasova više od protivnika, socijaldemokrate Kemala Kiličdaroglua (74), bivšeg visokog državnog službenika i političarkog veterana.

Kiličdaroglu koji obećava „povratak proleća, mirnu demokratiju“ i povratak pravne države, dobio je 44,9 odsto glasova, na osnovu velike opozicione koalicije koja želi da ga dovede na vlast. U toj koaliciji su stranke i ljevice i desnice.

Konsultantska grupa Juroejža (Euroasia Group) koja je bila jedna od rijetkih koja je predvidjela prednost Erdogana u prvom krugu sa odzivom birača od 89 odsto, i sada daje prednost aktuelnom predsjedniku Turske.

„Mnogi nacionalistički birači ne odobravaju odluku opozicije da je predstavlja Kiličdaroglu i nisu ga podržali“, rekao je politikolog Berk Elsen.

Pored ta dva kandidata u prvom krugu izbora na trećem mjestu je bio Sinan Ogan, predstavnik nacionalističke ekstremne desnice, koji želi da se riješi oko pet miliona izbjeglica i migranata koji su u Turskoj.

Ogan (54) će sjutra saopštiti kojeg će kandidata podržati u drugom krugu. Erdogan ga je u petak primio na jedan sat u Istanbulu, ali osim fotografije njihovog rukovanja, nije objavljeno ništa što bi pokazalo o čemu su razgovarali.

Politikolog je rekao da nije siguran da li je Erdoganu uopšte potreban Ogan.

Kiličdaroglu, s druge strane, još nije razgovarao sa Oganom, ali je imao sastanak sa šefom nacionalističke stranke Zafer, Umitom Ozdagom.

Podrška neke stranke opoziciji koju predvodi Kiličdaroglu je bitna, jer je na parlamentarnim izborima, održanim istog dana kad i prvi krug predsjedničkih, najviše poslaničkih mjesta (322 od 600) pripalo je Erdoganovnom taboru, a opoziciji 213.

Erdoganova islamsko-konzervativna partija, Stranka pravde i razvoja (AKP), sama je osvojila 268 poslaničkih mjesta i ostaje vodeća politička formacija koju podržavaju ekstremno desničarska Stranka nacionalistički pokret (MHP) sa 50 mjesta, kao i nekoliko malih islamističkih partija, kao što su Huda-Par (četiri poslanika) i Jeniden Refah (pet).

Iako borba izgleda teška, Kiličdaroglu nije održao nijedan miting od prvog kruga, niti je takav skup zasad planiran. On je u četvrtak dao iznenađujući izjavu da će sve izbjeglice „poslati kući, ako dođe na vlast“.

Kiličdaroglu je ranije rekao da želi da vrati 3,7 miliona Sirijaca „u roku od dvije godine“ u slučaju da pobijedi.

Erdogan nastavlja da putuje u oblasti pogođene zemljotresom 6. februara, gdje je velika većina ionako glasala za njega.

Turski predsjednik, dočekan morem zastava, obećao je rekonstrukciju u roku od šest mjeseci i dosljedno ponavlja iste optužbe u kojima protivnički tabor povezuje sa „teroristima i zajednicom LGBT“.