TikTok tužio SAD zbog zakona koji bi mogao da zabrani tu platformu

TikTok tužio SAD zbog zakona koji bi mogao da zabrani tu platformu

Društvena platforma TikTok i njena matična kineska firma Bajtdens (ByteDance) su tužile državu SAD zbog zakona kojim bi se zabranila ta popularna platforma za kratke video-poruke ako ne bude prodata drugoj kompaniji.

Tužba koja je podnijeta u utorak moguće otvara dugotrajnu pravnu bitku o budućnosti TikToka u SAD.

TikTok u tužbi kaže da treba da bude zaštićen prema Prvom amandmanu Ustava SAD kojim se garantuje sloboda izražavanja. Oni traže presudu o tome da taj zakon krši Ustav.

Popularna društvena mreža kaže da je zakon koji je predsjednik SAD Džo Bajden potpisao u okviru većeg paketa pomoći inostranstvu od 95 milijardi dolara, toliko „očigledno neustavan“ da i njegovi sponzori pokušavaju da ga prikažu ne kao zabranu, već kao „regulaciju vlasništva“ nad TikTokom.

„Kongres SAD je preduzeo korak bez presedana o izričitom izdvajanju slučaja TikToka i njegovoj zabrani kao živog onlajn foruma za zaštitu govora i izražavanja kojeg koristi 170 miliona Amerikanaca da bi stvarali, dijelili i gledali video-snimke preko Interneta“ – napisala je kompanija Bajtdens u tužbi.

„Prvi put u istoriji Kongres je donio zakon koji podvrgava jednu jedinu, imenovanu platformu preko koje se govori, trajnoj zabrani na cijeloj teritoriji zemlje, kojim se zabranjuje svakom Amerikancu da učestvuje u jedinstvenoj onlajn zajednici sa više od miliajrdu ljudi širom svijeta“ – piše dalje u tužbi.

Taj zakon zahtjeva od Bajtdensa, matične kompanije TikToka, da proda tu platformu u roku od deveet mjeseci, s mogućim produžetnkom od tri mjeseca.

Bajtdens je saopštio da ne planira da proda TikTok.

Ali čak i kad bi htela da ga proda, ta kompanija bi morala da dobije odobrenje Pekinga koji se ranije usprotivio prinudnoj prodaji te platforme i naznačio će se protiviti i sada.

Borba oko TikToka odvija se u vrijeme kada su američko-kineski odnosi prešli u intenzivno strateško rivalstvo, posebno u oblastima kao što je napredna tehnologija i bezbjednost podataka što svaka zemlja vidi kao nephodno za svoju ekonomsku sposobnost i državnu bezbjednost.

Američki zakonodavci iz obje stranke, kao i zvaničnici vlade i policije su izrazili zabrinutost da bi kineske vlasti mogle da primoraju Bajtdens da im preda podatke američkih korisnika, ili da utiču na javno mnjenje manipulišući algoritmom koji video-snimke šalje na naloge korisnika.

Protivnici tog zakona kažu da kineske vlasti ili neke druge zlonamerne strane mogu lako da dobiju informacije o Amerikancima i na druge načine i ukazuju da američka vlada nije objaila dokaze da TikTok podatke američkih korisnika deli s kineskim vlastima, ili da vrši izmene algoritama u prilog Kine. Oni takođe kažu da bi pokušajima da se zabrani TikTok mogla da se prekrše prava o slobodi govora u SAD.

Stručnjak sa Kolumbija univerziteta Džamel Džafer ojenjuje da bi izazov TikToka mogao da uspije.

„Prvi amandman znači da vlada ne može da ograniči Amerikancima pristup idejama, informacijama ili medijima iz inostranstva bez jako dobrog razloga, a takav razlog ovdje ne postoji“, rekao je on u saopštenju.