TikTok je kineski „trojanski konj“ – američka špijunska agencija

TikTok je kineski „trojanski konj“ – američka špijunska agencija

Šef jedinice za sajber bezbjednost američke Agencije za nacionalnu bezbednost opisao je TikTok kao kineski „trojanski konj“ u ponedeljak, tvrdeći da Peking koristi aplikaciju za deljenje videa za prikupljanje podataka Amerikanaca.

Rob Džojs je pozvao Vašington da počne da nadgleda kineskog tehnološkog giganta BiteDance, koji poseduje TikTok, u pokušaju da izbegne buduće bezbednosne incidente.

„Zašto bi trojanskog konja doveo u tvrđavu? Zašto biste doneli tu sposobnost u SAD kada bi Kinezi mogli da manipulišu podacima koje vidimo da bi ili uključili stvari koje žele da predstave našem stanovništvu – materijal za podele – ili uklonili stvari koje ih slikaju u lošem svetlu, što ne bi volite da budete izloženi američkom narodu? “, rekla je Džojs na konferenciji u Kaliforniji.

Izvršni direktor TikTok-a Shou Chev suočio se sa američkim zakonodavcima tokom saslušanja u Komitetu Predstavničkog doma SAD prošle sedmice usred sve većih poziva da se zabrani popularna aplikacija. Zakonodavci i stručnjaci za sajber bezbednost već mesecima izražavaju zabrinutost zbog pristupa BiteDance-a ličnim podacima 150 miliona korisnika TikTok-a mesečno u SAD.

U novembru je direktor FBI Kris Vrej upozorio da bi kineska vlada mogla da koristi aplikaciju za prikupljanje podataka američkih korisnika za špijunažu, pa čak i da preuzme kontrolu nad njihovim softverom za mobilne uređaje. Nakon njegovih komentara, američka savezna vlada i 25 državnih administracija zabranile su TikTok na uređajima koje koriste za rad.

I TikTok i Peking su više puta negirali optužbe. Na saslušanju, Ču je rekao da TikTok ne predstavlja veću pretnju od rivalskih platformi društvenih medija, uključujući Jutjub i Instagram, i naglasio da je njegova kompanija temeljnije obezbeđivala informacije korisnika od američkih firmi zbog nedostatka poverenja američkih vlasti. .

Posle saslušanja, portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Mao Ning ponovio je da Kina „veoma ozbiljno shvata privatnost i bezbjednost podataka“ i „nikada nije tražila i nikada neće tražiti od bilo koje kompanije ili pojedinca da prikuplja ili pruži podatke, informacije ili obaveštajne podatke koji se nalaze u inostranstvu protivno lokalnim zakonima. ”