Rusija prestaje da deli informacije o testiranju raketa sa SAD, otvara vježbe

Rusija prestaje da deli informacije o testiranju raketa sa SAD, otvara vježbe

Visoki ruski diplomata rekao je u srijedu da Moskva više neće obaveštavati SAD o svojim raketnim testovima, što je saopštenje koje je usledilo kada je ruska vojska rasporedila mobilne lansere u Sibiru u demonstraciji ogromnih nuklearnih sposobnosti zemlje usred borbi u Ukrajina.

Zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Sergej Rjabkov rekao je u komentarima koje su prenele ruske novinske agencije da je Moskva zaustavila svaku razmenu informacija sa Vašingtonom nakon što je prethodno suspendovala svoje učešće u poslednjem preostalom paktu o nuklearnom naoružanju sa SAD.

Prošlog meseca, ruski predsednik Vladimir Putin suspendovao je novi sporazum START, optužujući da Rusija ne može da prihvati američke inspekcije svojih nuklearnih lokacija u skladu sa sporazumom u vreme kada su Vašington i njegovi saveznici iz NATO-a otvoreno proglasili poraz Rusije u Ukrajini kao svoj cilj.

Moskva je naglasila da se ne povlači u potpunosti iz pakta i da će nastaviti da poštuje ograničenja nuklearnog oružja koja su postavljena sporazumom.

Rusko ministarstvo spoljnih poslova je prvobitno saopštilo da će Moskva nastaviti da obaveštava SAD o planiranim probnim lansiranjima svojih balističkih projektila, ali Rjabkovljeva izjava odražava promenu kursa.

„Uopšte neće biti obaveštenja“, rekao je Rjabkov na pitanje da li će Moskva takođe prestati da izdaje obaveštenja o planiranim testiranjima raketa. „Sva obaveštenja, sve vrste obaveštenja, sve aktivnosti prema ugovoru. će biti suspendovano i neće biti sprovedeno bez obzira na to kakav stav mogu zauzeti SAD.“

U okviru ruskih vežbi koje su počele u sredu, mobilni raketni bacači „Jars“ će manevrisati u tri regiona Sibira, saopštilo je rusko Ministarstvo odbrane. Pokreti će uključivati mere za prikrivanje raspoređivanja od stranih satelita i drugih obaveštajnih sredstava, saopštilo je ministarstvo.

Ministarstvo odbrane nije navelo koliko će vežbe trajati niti je pominjalo planove za pokretanje vežbi. Jars je interkontinentalna balistička raketa sa nuklearnim vrhom sa dometom od oko 11.000 kilometara (preko 6.800 milja). Ona čini okosnicu ruskih strateških raketnih snaga.

Ministarstvo odbrane objavilo je snimak na kojem se vidi kako ogromni kamioni nose rakete kako izlaze iz baze u patrolu. Manevri uključuju oko 300 vozila i 3.000 vojnika u istočnom Sibiru, navodi ministarstvo.

Masovna vežba je održana nekoliko dana nakon što je ruski predsednik Vladimir Putin najavio plan za raspoređivanje taktičkog nuklearnog oružja u Belorusiji, susedu i savezniku Rusije.

Taktičko nuklearno oružje je namenjeno za upotrebu na bojnom polju i ima relativno kratak domet i mnogo manji domet u poređenju sa strateškim raketama dugog dometa opremljenim nuklearnim bojevim glavama koje su sposobne da unište čitave gradove.

Putinova odluka da taktičko oružje stavi u Belorusiju usledila je posle njegovih ponovljenih upozorenja da je Moskva spremna da upotrebi „sva raspoloživa sredstva“ – što se odnosi na njen nuklearni arsenal – da odbrani napade na rusku teritoriju.

Ruski zvaničnici dali su salvu jastrebskih izjava otkako su njihove trupe ušle u Ukrajinu, upozoravajući da stalna podrška Zapada Ukrajini predstavlja pretnju od nuklearnog sukoba.

U izjavi objavljenoj u utorak, Nikolaj Patrušev, sekretar ruskog Saveta bezbednosti, kojim Putin predsedava, upozorio je Sjedinjene Države i njihove saveznike da se ne nadaju porazu Rusije u Ukrajini.

Patrušev je naveo da neki američki političari veruju da bi SAD mogle da pokrenu preventivni raketni napad na Rusiju na koji Moskva ne bi mogla da odgovori, što je navodno uverenje koje je opisao kao „kratkovidu glupost, koja je veoma opasna“.

„Rusija je strpljiva i ne pokušava nikoga da uplaši svojom vojnom nadmoći, ali ima jedinstveno moderno oružje sposobno da uništi svakog protivnika, uključujući i Sjedinjene Države, u slučaju prijetnje njenom postojanju“, rekao je Patrušev.