Nove granice cena nafte G7 za degradaciju ruske ratne kampanje

Nove granice cena nafte G7 za degradaciju ruske ratne kampanje

Zapadne ekonomije dogovorile su u petak nove granice cena ruskog izvoza naftnih derivata za koje je ministarka finansija SAD Dženet Jelen rekla da će se nadovezati na ograničenje sirove nafte postavljeno u decembru i dodatno ograničiti ruske prihode od nafte uz zadržavanje globalnih energetskih tržišta snabdeveno, preneo je AP.

Koalicija koja nameće mere, Grupa sedam ekonomija, EU i Australija, postavila je nove granice cena na 100 dolara po barelu za proizvode koji se trguju sa premiumom u odnosu na naftu, uglavnom dizel, i 45 dolara po barelu za proizvode koji se trguju uz popust , kao što su mazut i nafta.

Ograničenja cena, zajedno sa zabranom Evropske unije na uvoz ruskih naftnih derivata koja takođe stupa na snagu u nedelju, nastoje da ograniče sposobnost Moskve da finansira svoj rat u Ukrajini, koji je počeo pre skoro godinu dana.

„Ograničenja koje smo upravo postavili sada će imati ključnu ulogu u radu naše globalne koalicije na degradiranju sposobnosti Rusije da krivično goni svoj ilegalni rat“, rekla je Jelen u saopštenju nakon objavljivanja sporazuma.

Taj potez je usledio nakon što je koalicija 5. decembra zabranila korišćenje pomorskog osiguranja, finansija i posredovanja koje je obezbedio Zapad za pomorsku rusku sirovu naftu po ceni iznad 60 dolara po barelu.

Jelen je rekla da sankcije i ograničenja cena primoravaju ruskog predsednika Vladimira Putina da „bira između finansiranja svog brutalnog rata ili podrške ekonomiji koja mu se bori“.

Mesečni budžetski prihodi Rusije od nafte i gasa pali su u januaru na najniži nivo od avgusta 2020. pod uticajem zapadnih sankcija na njen najunosniji izvoz, pokazali su u petak podaci ruskog ministarstva finansija.

Ovog meseca Rusija planira da poveća izvoz dizela u pokušaju da se izbori sa embargom EU, ograničenjem cena i nedostatkom tankera, pokazali su podaci trgovaca i Refinitiva.

Jelen je rekla da su globalna energetska tržišta i dalje dobro snabdevena, a javni izveštaji ukazuju da uvoznici nafte kao što su Kina i Indija koriste gornju granicu cena da bi „doveli strmim kupovinama“ na rusku naftu.

Mere remete ruske vojne lance snabdevanja, „otežavaju Kremlju da opremi svoje trupe i nastavi ovu ničim izazvanu invaziju“, rekla je Jelen.

U februaru prošle godine Putin je naredio, kako je rekao, „specijalnu vojnu operaciju“ u Ukrajini radi zaštite ruske bezbednosti.

Međunarodni monetarni fond je ove nedelje podigao svoju projekciju rasta za Rusiju za 2023. za 2,6 procentnih poena, navodeći „prilično visoke“ prihode od izvoza prošle godine i jake fiskalne podsticaje iz Moskve.

Visoki zvaničnik Ministarstva finansija rekao je novinarima da, iako je Vašington imao na umu stav MMF-a, ostao je ubeđen da ograničenja cena „menjaju putanju“ ruskog budžeta jer je nafta glavni izvor prihoda.