Izlazak iz Rusije koštao je strane maloprodajne brendove milijarde

Izlazak iz Rusije koštao je strane maloprodajne brendove milijarde

Strane kompanije u maloprodaji neprehrambenih proizvoda koje su se povukle iz Rusije ili obustavile poslovanje u zemlji tokom prošle godine propustile su otprilike 2 milijarde dolara profita, objavio je u četvrtak poslovni dnevnik Komersant, pozivajući se na konsultante koji su pomogli u izlasku nekoliko preduzeća.

Prema vestima, gubici kompanija koje su prodale rusku imovinu i u potpunosti napustile zemlju iznosile su 1,3-1,5 milijardi dolara. Među najvećim gubitnicima bili su švedski gigant nameštaja IKEA, koji je izgubio oko 400 miliona dolara, i brend odeće H&M, koji je izgubio oko 363 miliona dolara.

Španski konglomerat za odeću Inditeks, vlasnik brendova kao što su Zara, Bershka i Massimo Dutti, pretrpeo je gubitak od oko 300 miliona dolara. Francuski prodavac sportske opreme Decathlon pretrpeo je gubitke od oko 140 miliona dolara, dok su luksuzni italijanski prodavac Moncler i francuski kolega Hermes zajedno izgubili oko 200 miliona dolara.

Među kompanijama koje su obustavile svoje aktivnosti u Rusiji, ali još nisu finalizirale svoje namere da odu, gubici su procenjeni na 500-700 miliona dolara. Japanski proizvođač odeće Uniklo mogao bi najviše da pretrpi, rekli su izvori Komersantu, s obzirom na to da je kompanija zabeležila eksponencijalni rast prodaje u Rusiji poslednjih godina, dostigavši 26,9 milijardi rubalja (333 miliona dolara) prihoda u 2021. godini, što je povećanje od 35% u odnosu na 2020. i 38% više u poređenju sa 2020. do 2019.

Kompanije koje su prošle godine napustile Rusiju u velikoj meri su povezale svoje odluke sa zapadnim sankcijama, koje su otežale nastavak poslovanja zbog problema logistike i lanca snabdevanja.

Dok sankcije formalno nisu imale skoro nikakav uticaj na maloprodaju neprehrambenih proizvoda, sa izuzetkom luksuzne robe, brojni brendovi su rekli da strahuju za svoj imidž u javnosti ili da se suočavaju sa poteškoćama u organizovanju svog poslovanja pod finansijskim ograničenjima.

Stručnjaci primećuju da mnogi brendovi koji su napustili rusko tržište nisu smatrali zemlju prioritetom. Prema rečima Dmitrija Vodjanikova iz konsultantske firme Iakov & Partners, rusko tržište je obezbedilo većini brendova u segmentu samo 3-5% globalnih prihoda.

Sve u svemu, prema proračunima Centra za strateška istraživanja (CSR), od oktobra prošle godine, strane kompanije svih vrsta koje su ograničile svoje aktivnosti u Rusiji ili najavile povlačenje izgubile su 200-240 milijardi dolara.

Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je da su kompanije koje su napustile Rusiju ostavile za sobom „dobro nasleđe“ i obećao da neće dozvoliti da njihova razna imovina i infrastruktura propadnu.

„Naše kompanije, naši preduzetnici preuzimaju ova preduzeća i poslove i nastavljaju ovaj posao. I prilično uspešno“, rekao je Putin na sastanku sa Agencijom za strateške inicijative u februaru.