Iran i Rusija planiraju izgradnju fabrike dronova

Iran i Rusija planiraju izgradnju fabrike dronova

Iran i Rusija žele da izgrade fabriku u Rusiji koja bi mogla da isporuči više od 6.000 dronova iranskog dizajna za rat u Ukrajini.

Kako prenosi „Evropska istina“, o tome piše The Vall Street Journal pozivajući se na zvaničnike iz zemlje koja je u savezničkim odnosima sa SAD.

Prema zvaničnicima, iranska delegacija na visokom nivou otputovala je u Rusiju početkom januara da poseti lokaciju na kojoj se planira izgradnja fabrike i da razgovara o detaljima za pokretanje projekta. Prema njihovim rečima, obe zemlje nastoje da stvore brži dron koji može da stvori nove probleme ukrajinskoj protivvazdušnoj odbrani.

Kako navodi izdanje, pregovori su prerasli u konkretne planove nakon posete iranske delegacije ruskom gradu Jelabugi 5. januara. Oni su pregledali praznu lokaciju na kojoj lideri dve zemlje planiraju izgradnju novog pogona.

Prema rečima zvaničnika, iransku delegaciju predvodili su brigadni general Abdulah Mehrabi, šef Organizacije za istraživanje i samopouzdanje Vazdušnog džihada Korpusa islamske revolucionarne revolucije, i Gasem Damavandijan, šef iranske avijacione industrije Kuds, ključnog proizvođača odbrane SAD. veruje da igra centralnu ulogu u razvoju i stvaranju dronova u zemlji.

Iran je do sada isporučivao Rusiji uglavnom takozvane bespilotne letelice kamikaze, poznate kao Šahed-136, koje sadrže male količine eksploziva koji detoniraju kada se dronovi zalete u metu.

Rusija je koristila dronove za napad na energetske sisteme Ukrajine. Nakon toga, ukrajinska protivvazdušna odbrana uspela je u velikoj meri da neutrališe pretnju od dronova. Šahed-136 je spora i bučna bespilotna letelica sa elisnim motorima, tako da je relativno lako otkriti i oboriti.

Sada, kažu zvaničnici, Iran sa Rusijom razvija Šahed-136, za koji se očekuje da bude opremljen novim motorom koji će mu omogućiti da leti brže i dalje. Nova fabrika će proizvoditi poboljšani dron. Ovo može stvoriti nove probleme za Ukrajinu i druge zemlje koje mogu postati mete za dronove.

Fabrika još nije izgrađena, tako da se ne očekuje da će proizvodna linija imati neposredan uticaj na odnos snaga u Ukrajini.

Podsetimo, Ministarstvo finansija SAD je 3. februara uvelo sankcije protiv osam visokih funkcionera iranskog proizvođača dronova kao odgovor na isporuku Teherana dronova Rusiji za rat protiv Ukrajine.