TikTok tvrdi da SAD prijete da će zabraniti aplikaciju

TikTok tvrdi da SAD prijete da će zabraniti aplikaciju

Vašington je pozvao kineske vlasnike TikToka da se odreknu svojih udela u popularnoj video aplikaciji ili se suoče sa potencijalnom zabranom širom SAD, rekli su predstavnici BiteDancea – kompanije koja stoji iza platforme – različitim medijima u sredu.

Portparol TikToka Bruk Oberveter rekla je za Vall Street Journal, koji je prvi objavio priču, da je kompanija sa sedištem u Pekingu dobila ultimatum od Komiteta za strana ulaganja u SAD (CFIUS). To je deo Ministarstva finansija SAD i zvanično ima zadatak da nadgleda rizike nacionalne bezbednosti u prekograničnim investicijama.

BiteDance, koji je osnovan u Pekingu 2012. godine, istakao je da je trenutno 60% njegovih akcija u vlasništvu globalnih investitora, 20% zaposlenih, a 20% njegovih osnivača, koji takođe imaju pravo glasa.

Ipak, Vašington je izrazio zabrinutost da bi TikTok-ovi podaci o američkim korisnicima na kraju mogli da budu prosleđeni kineskoj vladi, pozivajući se na kineski zakon o nacionalnoj bezbednosti, koji zahteva od kompanija da predaju podatke o korisnicima na zahtev. TikTok trenutno ima preko 100 miliona korisnika u SAD.

Kompanija je, međutim, naglasila da bi prinudna prodaja malo doprinela ublažavanju uočenog bezbednosnog rizika koji izazivaju SAD. „Ako je zaštita nacionalne bezbednosti cilj, dezinvestiranje ne rešava problem: promena vlasništva ne bi nametnula nikakva nova ograničenja protoka podataka ili pristupa“, rekao je Oberveter za VSJ.

Ona je istakla da TikTok već sprovodi bezbednosni plan vredan 1,5 milijardi dolara koji je posebno namenjen zaštiti podataka i sadržaja američkih korisnika od pristupa ili uticaja kineske vlade, za koji Oberveter kaže da je „najbolji način“ za rešavanje zabrinutosti Vašingtona.

Dok su Bela kuća i Ministarstvo finansija do sada odbijali da komentarišu ovo pitanje, očekuje se da će se izvršni direktor TikToka Shou Zi Chev pojaviti pred Kongresom SAD sledeće nedelje.

Kina je u međuvremenu optužila SAD da šire dezinformacije i pokušavaju da potisnu TikTok. Portparol Ministarstva spoljnih poslova Vang Venbin rekao je novinarima u četvrtak da Vašington tek treba da pruži bilo kakve dokaze da video aplikacija ugrožava nacionalnu bezbednost SAD i sugerisao da se izgovor za bezbednost podataka koristi za potiskivanje stranih kompanija.

Godine 2020, tadašnji predsednik Donald Tramp je takođe pokušao da zabrani TikTok, ali su njegove napore blokirali američki sudovi. Ranije ovog meseca, međutim, Komitet za spoljne poslove Predstavničkog doma usvojio je zakon koji bi predsedniku Džou Bajdenu dao ovlašćenje da zabrani aplikaciju i druge platforme društvenih medija u kineskom vlasništvu koje predstavljaju navodne bezbjednosne rizike. Taj zakon sada treba da prođe Predstavnički dom i Senat pre nego što postane zakon.