Oštećenje ozona dovodi do zagrevanja gornje stratosfere Antarktika zimi

Oštećenje ozona dovodi do zagrevanja gornje stratosfere Antarktika zimi

Od otkrića ozonske rupe na Antarktiku 1980-ih, brojna istraživanja su istakla da ovo propadanje ozona na Antarktiku ima važan uticaj na globalne klimatske promene i da su promene u antarktičkim stratosferskim temperaturama tokom zime u Australiji od velikog značaja za ozon. iscrpljivanje i stvaranje ozonske rupe.

Prethodne studije su pokazale da se, za razliku od hlađenja u donjoj stratosferi, temperature u gornjoj stratosferi Antarktika nisu hladile; nego je došlo do značajnog zagrevanja u ovom delu stratosfere od 1970-ih. Ovo je suprotno radijativnim efektima oštećenja ozona i povećane koncentracije gasova staklene bašte.

Nedavno su dr Sjuan Ma i dr Lei Vang sa Odeljenja za atmosferske i okeanske nauke na Univerzitetu Fudan, Kina, istakli da je gornja stratosferska temperatura na Antarktiku pokazala značajno zagrevanje od 1970-ih tokom zime u Australiji. Ovi rezultati su objavljeni u časopisu Advances in Atmospheric Sciences i ističu potrebu za većom pažnjom na dinamičke procese u stratosferi povezanim sa oštećenjem ozona.

Da bi izolovali ulogu oštećenja ozona i povećanja koncentracije gasova staklene bašte, autori su koristili simulacije iz najsavremenijih hemijsko-klimatskih modela koji su vođeni pod različitim budućim scenarijima prisiljavanja. Utvrđeno je da su promene u dinamičkim procesima povezanim sa uočenim oštećenjem ozona u velikoj meri odgovorne za zagrevanje gornje stratosfere na Antarktiku.

Konkretno, radijacijsko hlađenje uzrokovano oštećenjem ozona rezultiralo je jačim meridionalnim temperaturnim gradijentom između srednjih i visokih geografskih širina u gornjoj stratosferi. Ovo je omogućilo da se više planetarnih talasa (a to su talasi u atmosferi koji nastaju kao rezultat Zemljine rotacije) šire prema gore i na kraju zagreju gornju stratosferu Antarktika. Ovi nalazi bi mogli da pomognu da se poboljša naše razumevanje sprege između hemije atmosfere i klime u južnoj gornjoj stratosferi.

Da bi potvrdili rezultate modela, autori su takođe izvršili neke proračune na južnim visokim geografskim širinama koristeći nekoliko skupova podataka za reanalizu (kombinacije posmatranja i izlaznih podataka modela koji se koriste za generisanje procena stanja sistema koji se proučava). Međutim, kvalitet podataka reanalize u gornjoj antarktičkoj stratosferi treba dalje da se poboljša, što će zahtevati tačnija posmatranja u ovom delu atmosfere u budućnosti.