Letenje sa nultom emisijom moguće je do 2050. uz nove tehnologije i navike, kažu naučnici

Letenje sa nultom emisijom moguće je do 2050. uz nove tehnologije i navike, kažu naučnici

Sa svojim visokim ugljeničnim otiskom, avio-saobraćaj dovodi u pitanje cilj koji su postavile mnoge zemlje stabilizacije globalne srednje temperature do sredine 21. veka. Vazduhoplovstvo bi moglo da postigne neto nultu emisiju ugljenika do 2050. godine kombinacijom tehnologije i promene navika, ali to neće biti lako, smatraju naučnici zemaljskog sistema sa Univerziteta u Kaliforniji, Irvine.

U članku objavljenom nedavno u Nature Sustainabiliti, istraživači UCI-ja naglašavaju napore koji će biti neophodni da bi avio-industrija poslovala održivije. Uz pretpostavku umerenog rasta potražnje za letovima u narednih nekoliko decenija, koraci koji se mogu preduzeti da bi se smanjile emisije iz vazduhoplovstva uključuju poslovnu praksu i poboljšanja infrastrukture, efikasnije pogonske sisteme i znatno proširenu upotrebu održivih avionskih goriva, primećuju autori rada.

„Počinjemo da vidimo put ka opštem suočavanju sa klimatskim promenama kroz poboljšanu efikasnost, elektrifikaciju krajnje upotrebe energije i prelazak na izvore energije koji ne emituju gasove staklene bašte“, rekla je vodeći autor Candelaria Bergero, dr UCI. student nauke o Zemljinom sistemu. „Ali letenje će biti posebno teško dekarbonizirati zbog njegove privlačnosti i popularnosti kao načina transporta i oslanjanja na tečna goriva gusta energije.“

U radu, istraživači ističu važan, ako ne i odmah očigledan faktor — doprinos vazdušnim putovanjima klimatskim promenama koji nisu CO 2 . „Avioni proizvode azot-oksid i trag izduvne vodene pare kada su u vazduhu“, rekao je Bergero. „Studije su otkrile da ovo iznosi dve trećine radijacije koja izaziva klimatske promene i koja dolazi sa avijacijom.

Ona je rekla da će efekti tragova koji nisu CO 2 morati da se nadoknade uklanjanjem stotina miliona tona direktnog ugljen-dioksida iz vazduha, što je daleko veći kapacitet nego što trenutno postoji širom sveta. Lideri avio-industrije koji su se posvetili operacijama sa neto nultom emisijom ugljenika moraju ili sami da se otarase ugljenika ili da agresivno traže kredite za ugljenik kako bi platili drugima da izvrše uklanjanje.

Istraživači napominju da će eliminisanje svih emisija iz vazdušnog saobraćaja zahtevati dramatičan prelazak na održiva goriva za vazduhoplovstvo. Proizvedene sintetički ili kroz proizvodnju biogoriva, ove zamene za fosilna goriva su izvodljive i privlačne za lidere u industriji jer se smatraju „dostupnim“ resursom koji se može koristiti u postojećim avionima—od kojih neki imaju radni vek koji se približava 50 godina—i trenutnom snabdevanju gorivom. infrastrukture.

Ali postoje i drugi problemi sa troškovima i kapacitetom koji dolaze sa održivim gorivom za vazduhoplovstvo. Istraživači navode da su najskalabilniji SAF-ovi i dalje oko četiri puta skuplji od fosilnog mlaznog goriva danas, a potpuna zamena u sektoru vazdušnog saobraćaja progutala bi količinu goriva jednaku svim biogorivima proizvedenim širom sveta u 2019.

„Uvećanje proizvodnje održivih goriva za vazduhoplovstvo će podrazumevati velika ulaganja u nove tehnologije i procese. Potražnja za biogorivima će se takođe takmičiti sa proizvodnjom hrane za zemljište, iako će potražnja za hranom takođe rasti u narednim godinama“, rekao je koautor Stiven Dejvis , UCI profesor nauke o Zemljinom sistemu. „Ali mi smo optimisti da kroz ciljane inovacije, dobru javnu politiku i korporativnu klimatsku akciju, naše društvo može napredovati ka postizanju komercijalnog vazduhoplovstva sa nultom neto.