Istraživanje političke polarizacije u Evropi preko stranačkih stranica na Fejsbuku

Istraživanje političke polarizacije u Evropi preko stranačkih stranica na Fejsbuku

Naučnici sa Universidad Carlos III de Madrid (UC3M) osmislili su novu metodologiju za analizu političke polarizacije putem Facebook postova evropskih partija. Takođe su napravili veb stranicu koja otvoreno prikazuje ove rezultate, gde je moguće napraviti poređenja po zemljama u različito vreme.

U ovom radu, nedavno objavljenom u EPJ Data Science, istraživači su analizirali ideologiju i polarizaciju 27 država članica Evropske unije i Ujedinjenog Kraljevstva koristeći postove na Facebook stranicama političkih partija.

„Pomoću objavljenih postova moguće je analizirati na kojoj strani političkog spektra je pozicionirana svaka evropska država, na primer, da bi se utvrdilo da li je više levo ili desno. Takođe je moguće videti koliko su politički podeljene ili polarizovane nacija je“, objašnjava jedan od autora ovog rada, Francisco Caravaca, istraživač u UC3M-ovom odeljenju za inženjerstvo telematike.

Istraživanje sastavlja trogodišnji skup podataka (od 2019. do 2021.) sa informacijama sa Facebook stranica 234 političke stranke.

Autori su iskoristili izbore za Evropski parlament 2019. i 18 drugih izbornih procesa kako bi kreirali i potvrdili svoje modele. „Naša metodologija ima koristi od jeftinog procesa izvršenja koji meri ideologiju i polarizaciju“, dodaje drugi istraživač, Angel Cuevas, viši predavač na UC3M-ovom odeljenju za inženjering telematike. S obzirom na to da se koriste podaci sa društvenih mreža, moguće je posmatrati promene političkih trendova u svakoj od analiziranih zemalja i sagledati evoluciju ovih promena iz meseca u mesec.

Sve informacije mogu se naći na slobodno dostupnom veb portalu pod nazivom Politički barometar EU. Podaci dostupni od 1. januara 2019. omogućavaju poređenje različitih evropskih zemalja, a korisni su i za proučavanje stepena polarizacije. Zasluge: Univerzitet Karlos III u Madridu