Ljuti rudari drže podrugljivu sahranu Grete Tunberg

Ljuti rudari drže podrugljivu sahranu Grete Tunberg

Poljski rudari uglja, ljuti zbog direktive Evropske unije (EU) o emisijama, za koju kažu da bi primorala većinu rudnika uglja u zemlji da se zatvori, protestovali su u petak ispred kancelarija EU u Varšavi. Jedan od protesta predstavljao je kovčeg sa slikama aktivistkinje za klimatske promene Grete Tunberg, šefice EU Ursule fon der Lajen i zamenika šefa Evropske komisije Fransa Timermansa.

Centralno za gnev rudara je predlog koji je upućen EU bloku koji poziva na veliko smanjenje emisije metana da počne 2027. Solidarnost, sindikat popularizovan u Poljskoj 1980-ih, koji je koristio metode građanskog otpora da promoviše radničko prava, tvrdi da bi predloženi planovi doveli do zatvaranja većine rudnika uglja u zemlji.

To bi, kaže sindikat, dovelo do gubitka desetina hiljada radnih mesta i predstavljalo bi „smrtnu kaznu za poljsku rudarsku industriju“.

Oko 300 rudara uglja bilo je prisutno na demonstracijama u petak, prema procenama Asošiejted presa, gde su dirigovali skandiranjem „lopovi! u zgradi EU. Takođe su koristili dimne baklje i sirene kako bi skrenuli pažnju na protest, što je navelo gradske vlasti da privremeno zatvore ovu oblast za saobraćaj.

Mnogi poljski rudnici sadrže visoke nivoe gasa metana koji se često ispušta u atmosferu tokom rudarskih operacija. Metan je takođe doveo do nekoliko eksplozija mina, zbog svoje eksplozivne prirode kada se pomeša sa kiseonikom. Metan je, prema studiji Evropske komisije, drugi najmoćniji faktor koji doprinosi klimatskim promenama, posle ugljen-dioksida.

Zemlje članice EU su se prošle godine složile sa novim pravilima osmišljenim da smanje emisiju metana za 30% do 2030. Spaljivanje gasova iz rudnika – trebalo bi da bude zabranjeno do januara 2025. kao deo plana. Ispuštanje gasa metana iz rudnika uglja, koji emituju više od pet tona metana po kilotoni iskopanog uglja, biće zabranjeno od januara 2027.

Tinejdžerka za borbu protiv klimatskih promena Greta Tunberg postala je istaknuti glasnik u debati o klimatskim promenama poslednjih godina i često je predlagala korenite promene u različitim industrijama kako bi se ispunili ciljevi emisija. To je, međutim, dovelo do toga da je bila meta raznih grupa i lobista koji su je optuživali za uzbunu.