Smrt najpoznatijeg čoveka na svijetu: Kako je izgubio život svemirski pionir Jurij Gagarin

Smrt najpoznatijeg čoveka na svijetu: Kako je izgubio život svemirski pionir Jurij Gagarin

U prohladno jutro 27. marta 1968. nisko sivo nebo oblasti Kiržač u Vladimirskoj oblasti Rusije probijao je tutnjava motora. Mlazni lovac sa dva sedišta strmoglavio se kroz kišne oblake, odsecajući vrhove drveća i raspadajući se u letu pre nego što je velikom brzinom udario u zemlju. Usledila je eksplozija. Komad letačke jakne ostao je da visi na brezi. U džepu je bila neiskorišćena karta za doručak: Sa imenom „Gagarin Iu. A.“

Verovatno je umrla najpoznatija osoba na planeti – međunarodno priznati heroj, idol sovjetske mladosti, prva osoba u svemiru. Rezultati interresorne istrage o nesreći sabrani su u 29 tomova, a njenu konačnu presudu su vlasti klasificirale. Kako je umro Jurij Gagarin?

U svojoj biografiji, legendarni kosmonaut je prikazan kao dečak iz susedstva – treće dete stolara i mlekarice iz malog centralnog ruskog grada. Tokom Drugog svetskog rata on i njegova porodica živeli su pod nacističkom okupacijom. Njegovi roditelji nisu sarađivali sa ljudima Adolfa Hitlera, niti su se bavili partizanskim aktivnostima – samo su preživeli.

Posle rata, Jurij se preselio u Moskvu – nakon što je završio šesti razred – i upisao stručnu školu. Počeo je da uči kaluparski zanat i pridružio se omladinskoj organizaciji Komsomola. Savladavši osnovnu profesiju, Gagarin je ušao u industrijski koledž u Saratovu, gde je postao poznat po svojim atletskim sposobnostima i karakteru.

Ubrzo se budući pilot zainteresovao za avijaciju, oblast koja je uživala veliku popularnost u SSSR-u, pošto je vođa Kremlja Josif Staljin stavljao veliki akcenat na njen razvoj. Gagarin se pridružio aeroklubu sovjetske odbrambene i sportske organizacije DOSAAF. Ovaj poduhvat nije predstavljao nikakav problem za odličnog studenta i komsomolca, koji je prvi samostalan let izveo sa 21 godinom na trenažnom avionu Jak-18. Jurij je ukupno obavio 196 letova u aero klubu i leteo 42 sata i 23 minuta.

Iste godine, Gagarin je pozvan u vojsku, gde je raspoređen u vazduhoplovnu školu i čak postavljen za pomoćnika komandira voda. Bio je odličan učenik u gotovo svim pilotskim disciplinama – samo je sletanje predstavljalo problem. Ovo je bilo tipično za niske pilote – zbog njegovog rasta, ugao gledanja je bio narušen. Kao rezultat toga, Gagarin je imao tendenciju da udari avion o pistu. Da bi rešio ovaj problem, stavio je debeli jastuk na svoje sedište kako bi mogao bolje da vidi prednji deo aviona. Diplomirao je sa ocenom „odličan“ u jesen 1957. godine i poslat je na službu u Severnu flotu, gde je upravljao lovcem MiG-15.

Kao odličan student borbe sa dobrom fizičkom i političkom obukom, ubrzo je izabran u prvi kosmonautski odred od 20 ljudi, formiran aprila 1960. godine.

Psiholozi su primetili njegov živahan, proaktivan karakter:

„On voli događaje sa puno akcije, gde preovladavaju herojstvo, volja za pobedom i duh takmičenja. U sportu preuzima ulogu pokretača – vođe i kapitena tima. Po pravilu, tu ulogu igra njegova volja za pobedom, izdržljivost, odlučnost i razumevanje svog tima. Njegova omiljena reč je „rad“. Na sastancima daje razumne predloge. Uvek je samouveren i uveren u svoje sposobnosti.”

Ali to nije bilo mnogo važno za sovjetski svemirski program, koji je bio u trci sa SAD, i trebalo je da ubrza svoj razvoj. Raketa-nosač R-7 koju je kreirao dizajner Sergej Koroljov imala je neke dobro poznate mane.

Sa stanovišta konstruktora, glavni zahtevi su bili da budu borbeni avijatičari navikli na velike G-sile koji nisu bili viši od 170 cm, težili ne više od 70 kilograma (da stane u kapsulu Vostok), imali 25 godina. -30, fizički spreman, disciplinovan i psihički stabilan. Nije bilo mnogo poverenja u poslednju tačku, pa su dizajneri smislili neku vrstu ‘osigura’. Smatralo se da bi prva osoba u svemiru mogla uspaničiti i pokušati ručno da preuzme kontrolu nad svemirskim brodom. U iščekivanju ovoga, dobio je kovertu sa složenim matematičkim problemom – samo ako se urazumi i reši ga, kosmonaut je mogao da preuzme uzde.

Generalno, stručnjaci za dizajn su imali utilitaran pristup odabiru kosmonauta. Konačnu odluku o letenju u svemir doneo je šef sovjetske države Nikita Hruščov, koji je nasledio Staljina. Možda je presudnu ulogu odigrala Gagarinova uobičajenost, nedostatak nagrada i ozbiljnih rezultata. Ako je Lenjin tvrdio da „bilo koji kuvar može da upravlja državom“, onda je Hruščov smatrao da „svaki livač može da leti u svemir“.

Hruščov je bio taj koji je od Gagarina napravio superzvezdu. Međutim, pre nego što je postao najpoznatija osoba na svetu, Jurij je morao praktično da nestane. U atmosferi hladnog rata, SSSR nije mogao da dozvoli ni šansu za javni neuspeh, pa je lansiranje rakete 12. aprila 1961. godine obavljeno u najstrožoj tajnosti. Jurijeva žena i ćerke nisu ni znale za let. Oproštajno pismo koje im je napisano pre lansiranja biće objavljeno mnogo godina kasnije, nakon Gagarinove smrti.

Međutim, čim je postalo jasno da je let uspeo i da se kosmonaut vratio živ i zdrav, počeo je skoro beskonačan niz proslava i dočeka. Na mestu sletanja, Gagarin je nagrađen pomalo ironičnom medaljom „Za razvoj devičanskih zemalja“. Na aerodromu u gradu Engelsu uručen mu je telegram sa čestitkama sovjetske vlade, a komanda Vazduhoplovstva i novinari stigli su nekoliko dana kasnije.

Glas TASS-a, Jurij Levitan, saopštio je celom svetu da je prvi svemirski let sa ljudskom posadom pilotirao sovjetski državljanin Gagarin. Kosmonaut je lično preko bezbedne linije izvestio o uspešnom letu najviše državne zvaničnike. Nakon toga je prevezen u državnu daču u Kujbiševu na Volgi, a nekoliko sati kasnije stigli su dizajneri i programski menadžeri na čelu sa Koroljovim i seli da slave u devet uveče. Ovo je bila samo prva zabava za sovjetskog oficira, koji je ujutru bio potpuna nepoznanica i pisao oproštajno pismo svojoj ženi. Bilo je daleko od poslednjeg.

Dan kasnije, kosmonaut je dočekan u Moskvi. Hruščov je lično obezbedio Gagarinovo unapređenje od starijeg poručnika u majora od nevoljnog ministra odbrane Rodiona Malinovskog. Na prilazu Moskvi, njegov avion je dočekala svečana pratnja od sedam lovaca MiG-17. Leteća kolona prošla je preko centra prestonice i Crvenog trga i sletela na Vnukovo. Od rampe do podijuma bio je razvučen crveni tepih uz koji su stajali razdragani ljudi, novinari i snimatelji. Gagarin je išao stazom do Hruščova sa razvezanom pertlom.

Uz klicanje pozdravne mase, Hruščov i Gagarin su se u otvorenoj limuzini dovezli do Crvenog trga, gde su Gagarinu na svečanoj ceremoniji u prisustvu najviših u zemlji dodeljene titule „Heroj SSSR-a“ i „Kosmonaut SSSR-a“. zvaničnici. Miting je trajao tri sata, a drugo privatno okupljanje u unutrašnjim salama Kremlja trajalo je još tri. Narednog dana zakazana je konferencija za štampu za stranu štampu.

Gagarinu praktično nije dato vremena da se oporavi. Postao je Hruščovljev glavni PR alat u međunarodnoj areni. Čak i tokom petodnevnog lekarskog pregleda posle leta, dva dopisnika Pravde su bila dodeljena kosmonautu da napišu autobiografiju „Put u svemir“. 28. aprila, samo dve nedelje nakon svog legendarnog leta, otišao je u Čehoslovačku, odakle je počela njegova svetska turneja. U maju je bio u Bugarskoj; u junu, Finska; i u julu, Velika Britanija.

Važno je napomenuti da je Gagarina, livničara po profesiji, u Britaniju pozvao generalni sekretar sindikata livačkih radnika. Tamo je ručao sa premijerom Haroldom Makmilanom, položio venac na grob Karla Marksa i doručkovao sa kraljicom. Pristala je čak i na zajedničku fotografiju kršeći protokol. Gagarin više nije bio zemaljski čovek – bio je sposoban za sve.

U Moskvu se vratio 15. jula, ali je već 20. otišao u Poljsku. Posle proslave 17. godišnjice oslobođenja zemlje od nacističkih osvajača i učešća na svepoljskom omladinskom mitingu u Zjeloj Gori, vratio se u Moskvu 22. uveče. Sutradan je u ponoć već bio na putu preko Atlantika, posećujući Island, Kanadu, naravno i Kubu, gde je bilo veliko slavlje i prijem kod Fidela Kastra. Zatim je otišao u Kurasao u Brazilu i vratio se istim putem. U avgustu je proslavljen u Mađarskoj; novembra, u Indiji i Šri Lanki; i decembra u Avganistanu.

To je trajalo prilično dugo: Egipat, Libija, Gana, Liberija, Grčka, Kipar, Austrija, Japan; ponovo Finska, Danska i Francuska; ponovo Kuba, Meksiko i Istočna Nemačka; a oktobra 1963. posetio je SAD na poziv generalnog sekretara UN. Zatim Švedska, Norveška i opet Francuska.

Očigledno je svuda bilo svečanih sastanaka, prijema, mitinga, govora, doručka sa monarsima. U Norveškoj je kosmonaut otišao na more da peca i posetio Grig muzej na zahtev norveških mornara. Gagarin je živeo po ovom sumanutom režimu skoro tri godine. Pričalo se da je malo počeo da pije, da je njegova nekadašnja radna rutina potpuno zaboravljena.

Konačno, Gagarinovo ime je postepeno počelo da nestaje sa naslovnih stranica svetskih medija. A za Hruščova, najvećeg Gagarinovog međunarodnog promotera, počela je neprijatna situacija, koja se završila njegovom ostavkom.

30-godišnji pukovnik, koji je bio na vrhuncu svoje slave, morao je da se vrati u normalan život. Između putovanja, pohađao je nastavu na Vazduhoplovnoj akademiji Žukovski. Ali njegov glavni zadatak je bio da se pripremi za sledeći let u svemir i vrati se u stalnu službu u borbenoj avijaciji.

Utvrđeno je da je tokom godina svojih turneja izgubio kvalifikacije za pilota borbenog aviona i da je trebalo da se prekvalifikuje. U okviru ovog procesa, 27. marta 1968. godine izvršen je rutinski let. Jurij je bio upoznat sa avionom – trenažnom modifikacijom MiG-1 sa uparenom kabinom za instruktora i dodatnim rezervoarima za gorivo. Instruktor je bio Vladimir Seregin, iskusni probni pilot 1. klase koji je dobio Zvezdu heroja za jurišne nalete tokom Velikog otadžbinskog rata. Pretpostavljalo se da će, u slučaju nužde, kontrola letelice preći na njega. Jedna posebnost u vezi sa obučavanjem MiG-15 je bila da je sam instruktor morao da se katapultira pre nego što je pilot mogao.

Vreme je bilo neprijatno, ali je bilo prihvatljivo za jednostavan letački zadatak – niski oblaci sa par kilometara razmaka iznad, pa opet gusti oblaci. Avion Gagarina i Seregina poleteo je sa aerodroma Čkalovski u 10:18 ujutru. Zadatak je trebalo da traje oko 20 minuta, ali u 10:30 Gagarin je izvestio o njegovom uspešnom završetku i zatražio dozvolu da se okrene i vrati u bazu. Za avion se više nije čulo.

Potraga za olupinom trajala je prilično dugo. Mesto pada je konačno pronađeno u 14:50 na oko 65 kilometara od aerodroma, 18 kilometara od grada Kiržača u Vladimirskoj oblasti. Sutradan je počela sa radom Državna komisija.

Šokantna smrt prvog čoveka u svemiru, velika istraga i tajnost njenih rezultata izazvali su brojne glasine o uzrocima katastrofe. Neki su verovali da je svemoćni KGB odlučio da ukloni popularnu ličnost. Drugi su spekulisali o susretu sa NLO-om. Druga priča je bila da su Gagarin i Seregin umrli nekoliko dana ranije tokom završetka programa L-1 lunarnog preleta. I, naravno, postojala je neizbežna pretpostavka da su pilot i instruktor popili čašu votke pre polaska.

Razumnije teorije predviđaju opasan pristup drugog aviona koji je obavljao zadatke obuke u istoj oblasti, što je dovelo do pada aviona u zaleđe. Izneta je i ideja da je u kabini došlo do pada pritiska usled sudara sa meteorološkim balonom.

Čini se da je najlogičnija teorija da je do pada došlo zbog greške u pilotiranju i loših vremenskih podataka. Pošto je imao mnogo mirnih, rutinskih letova, Gagarin je obavio zadatak u opsegu prihvatljive oblačnosti dvostruko brže nego što je trebalo, javio je zemlji da se vraća i zaronio kroz čvrstu obalu oblaka. Prema njegovim i Sereginovim proračunima, trebalo je da izađu iz oblaka i vide horizont na visini od oko 900 metara, ali su oblaci pali niže. Kada su piloti konačno ugledali tlo, nije bilo vremena da se povuku iz poniranja takvom brzinom sa tolikim zamahom, iako su se oba oficira borila do poslednjeg trenutka da sravne avion.

Samopouzdanje nestrpljivog asa, koji se navikao na slavlja, balove i sopstvenu izuzetnost, uz naglo menjanje vremenskih uslova, najverovatnije je izazvalo tragičnu nesreću. Banalnost ove verzije takođe objašnjava njenu tajnost. Sovjeti nisu mogli da stave prvog čoveka u svemir, a onda se videlo da tako glupo nisu uspeli da ga zaštite. Bolje je bilo pustiti glasine da kruže među ljudima nego dozvoliti da ceo svet sazna za jednostavne greške napravljene u pripremi i izvođenju rutinskih trenažnih letova. Gagarin i Seregin su kremirani dan nakon smrti. Njihov pepeo je smešten u nekropolu Kremljskog zida.