NASA će objaviti astronaute izabrane za misiju Artemis II prelet Mjeseca

NASA će objaviti astronaute izabrane za misiju Artemis II prelet Mjeseca

NASA planira u ponedeljak da predstavi četiri astronauta za svoju misiju preletanja Meseca Artemis II, koja bi trebalo da bude lansirana već sledeće godine, što bi bilo prvo putovanje oko Meseca sa posadom od kraja ere Apola. nego prije 50 godina.

Zvaničnici Kanadske svemirske agencije (CSA), koja daje astronauta posadi, pridružiće se svojim američkim kolegama na najavi u Hjustonu u svemirskom centru Džonson, NASA-inoj bazi kontrole misije.

Artemis II će obeležiti debitantski let sa posadom – ali ne i prvo sletanje na Mesec – programa naslednika Apola koji ima za cilj da ove decenije vrati astronaute na površinu Meseca i da tamo uspostavi održivu ispostavu, stvarajući odskočnu dasku za ljudsko istraživanje Marsa.

Novopredstavljena posada će uključivati prvog kanadskog astronauta za misiju na Mesec, kao i tri Amerikanca iz grupe od 18 NASA astronauta – devet žena i devet muškaraca – odabranih za program Artemis 2020. godine.

Grupa Artemis 18, mešavina veterana astronauta i relativnih pridošlica, takođe je izabrana na osnovu različitosti, tako da će posada predstavljena u ponedeljak najverovatnije uključivati ne samo prvu ženu, već i prvu obojenu osobu dodeljenu lunarnoj misiji.

Početna misija Artemis I uspešno je završena u decembru 2022. godine, čime je završeno inauguraciono lansiranje NASA-ine moćne mega-rakete sledeće generacije i njene novoizgrađene svemirske letelice Orion na probnom letu bez posade koji je trajao 25 dana.

Cilj leta Artemis II, 10-dnevnog putovanja od 1,4 miliona milja (2,3 miliona km) oko Meseca i nazad, je da pokaže da će svi Orionovi aparati za održavanje života i drugi sistemi funkcionisati kako je projektovano sa astronautima u dubokom svemiru.

Let je planiran za 2024. godinu.

Kao što je planirano, Artemis II će se usuditi oko 6.400 milja (10.300 km) dalje od druge strane Meseca pre povratka, označavajući najbliži prolaz koji su ljudi napravili do Zemljinog prirodnog satelita od Apola 17, koji je odneo Džina Sernana i Harisona Šmita do Meseca. površine u decembru 1972.

Bili su poslednji od 12 NASA-inih astronauta koji su hodali po Mesecu tokom šest Apolo misija počevši od 1969. sa Nilom Armstrongom i Edvinom „Bazom“ Oldrinom.

Očekuje se da će na najdaljoj udaljenosti od Zemlje Artemis II dostići tačku udaljenu više od 370 000 km, u poređenju sa tipičnom visinom niske Zemljine orbite Međunarodne svemirske stanice, oko 420 km iznad planete. .

Prenesena u Zemljinu orbitu na NASA-inoj dvostepenoj raketi Space Launch Sistem (SLS), posada Artemis II će vežbati ručne manevre sa svemirskom letelicom Orion pre nego što će kontrolu nad kapsulom vratiti na kontrolu na zemlji radi daljih testova i dela misije za prelet Meseca. .

Odlazno putovanje bi kulminiralo tako što bi Orion kružio oko Meseca, a zatim bi koristio i Zemljinu i Mesečevu gravitaciju da pošalje letelicu na povratni let bez pogona koji bi trajao još oko četiri dana, koji bi se završio udarcem na more.

Ako Artemis II bude uspešan, NASA planira da nekoliko godina kasnije nastavi sa prvim sletanjem astronauta na Mesecu, od kojih je jedna žena, na Artemis III, a zatim nastavi sa dodatnim misijama posade otprilike jednom godišnje.

U poređenju sa programom Apolo, nastalim iz američko-sovjetske svemirske trke iz doba hladnog rata, Artemis je šire baziran, angažujući komercijalne partnere kao što su SpaceKs Elona Maska i vladine svemirske agencije Kanade, Evrope i Japana.

To takođe označava veliko preusmeravanje NASA-inih ambicija o ljudskim svemirskim letovima izvan niske orbite Zemlje nakon decenija fokusiranih na svoje svemirske šatlove i Međunarodnu svemirsku stanicu.