Grenland je odbio da promjeni satove

Grenland je odbio da promjeni satove

Prema odluci parlamenta Grenlanda, posle 26. marta tamošnje kazaljke na satu neće se menjati sa „letnjeg” na „zimsko” računanje vremena i obrnuto, prenosi  AP.

Kao rezultat odluke grenlandskog parlamenta, koja je usvojena još u novembru 2022. godine, lokalno vreme će zauvek biti tri, a ne četiri sata manje nego u Kopenhagenu. Teritorijalni zvaničnici kažu da će Grenlanđanima dati još jedan sat dnevnog svetla tokom dana i više vremena za poslovanje sa Evropom i drugim zemljama.

„Promena vremenske zone označava uzbudljiv novi početak, jednaku vezu sa Severnom Amerikom i Evropom i priliku da se uspori u svetu koji se brzo kreće“, navodi se u saopštenju turističke kancelarije lokalne vlade Visit Grenland.

Geografski retko naseljen Grenland pripada Severnoj Americi, ali geopolitički je u Evropi. Teritorija je deo Kraljevine Danske, a njen najjužniji vrh nalazi se više od 3.200 kilometara zapadno od Kopenhagena.

Među 56.000 stanovnika Grenlanda preovlađuje domorodačko stanovništvo – Inuiti, koji žive uglavnom na zapadnoj obali u malim gradovima i selima ili u udaljenim priobalnim naseljima.

Za razliku od Grenlanda, zemlje Evrope i SAD još uvek nisu napustile praksu menjanja časovnika – iako je Evropska unija pre nekoliko godina odlučila da ostane na „zimskom računanju vremena”.

Predlog iz 2018. godine, kojim se države članice pozivaju da konačno pređu na letnje računanje vremena u martu 2021. godine, naišao je na dobru podršku javnosti i političara i otišao je na Evropski savet 2019. godine.

Kada se sprovedu, zemlje bi mogle da odluče da li će trajno ostati na letnjem računanju vremena ili će trajno preći na zimsko računanje vremena u oktobru 2021.

Od tada, ovaj predlog nije razvijen. Uprkos popularnosti događaja, postoji zabrinutost da će zemlje u sličnim geografskim regionima izabrati različite vremenske zone, što će izazvati konfuziju i logističke glavobolje.