Austrija zadržava svoj veto na pristupanje Bugarske i Rumunije Šengenu

Austrija zadržava svoj veto na pristupanje Bugarske i Rumunije Šengenu

Austrijski kancelar Karl Negamer izjavio je u ponedeljak da se protivi proširenju šengenskog prostora zbog zabrinutosti njegove zemlje zbog ilegalne migracije.

On je to rekao tokom posjete Bugarskoj, prenosi agencija AR.

Negamer je posjetio Bugarsku na poziv bugarskog predsjednika Rumena Radeva. Dvojica lidera posetili su granicu Bugarske sa Turskom, gde je Negamer pozdravio napore Sofije da ojača svoju granicu, uz napomenu da je „zaštita bugarsko-turske granice zapravo i zaštita granica Austrije“.

Negamer je rekao da njegova zemlja podržava zahtjev bugarske vlade da dobije 2 milijarde evra od EU za kupovinu helikoptera, terenskih vozila i druge tehničke opreme, kao i za unapređenje granične infrastrukture.

Ali on se požalio da je šengenski sistem, koji građanima EU nudi bezvizni režim putovanja preko granica, u dubokoj krizi. On je naveo nedavno ponovno uvođenje graničnih kontrola između država članica Šengena iz nekoliko razloga, uključujući suzbijanje ilegalne migracije.

Austrija je uvela granične kontrole sa Mađarskom i Slovenijom 2015. godine, kada je više od milion tražilaca azila iz ratom razorenih zemalja poput Sirije, Iraka i Avganistana ušlo u EU. Ove kontrole ostaju na mjestu.

Negamer je takođe pozvao na izmene zakona EU kako bi se omogućilo policiji da deluje brzo i efikasno, kao i na zajedničku politiku za suzbijanje migracija.

„Potreban nam je i jasan signal na evropskom nivou da pogranične zemlje koje se suočavaju sa pritiskom migranata nisu same sa ovim problemom, da nisu same sa procedurama azila i da je to panevropski pravni problem“, rekao je on.

Rumen Radev je izrazio nadu da će se njegova zemlja u dogledno vreme pridružiti šengenskoj grupi zemalja.

„Šengen oličava jednu od najvažnijih vrednosti unije – slobodu kretanja. A pored bezbednosti postoje i ekonomske i druge dimenzije i mislim da je nepravedno što su Rumunija i Bugarska van Šengena, jer su i naše ekonomije izgubiti od ovoga“, rekao je Radev

Podsetimo, u decembru 2022. ministri unutrašnjih poslova zemalja EU nisu mogli da odobre pristupanje Bugarske i Rumunije šengenskoj zoni, već su pristali na pristupanje Hrvatske.

Austrija i Holandija glasale su protiv ulaska Rumunije i Bugarske u šengensku zonu.

Holandija je pojasnila da ne govori protiv Rumunije, već samo protiv Bugarske.

Nakon toga, Rumunija je pozvala svog ambasadora u Austriji na konsultacije, privremeno snizivši nivo diplomatskih odnosa sa ovom zemljom zbog njenog stava o proširenju šengenske zone.

Predsednici Rumunije i Austrije su se u januaru dogovorili o vraćanju nivoa diplomatskih odnosa između zemalja i radu na prevazilaženju kontradiktornosti oko ulaska Bukurešta u šengensku zonu.