Kina odbacuje izjavu FBI-a o teoriji curenja iz laboratorije COVID-19

Kina odbacuje izjavu FBI-a o teoriji curenja iz laboratorije COVID-19

Kina je drugi dan zaredom u sredu odbacila sugestije SAD da je pandemiju COVID-19 možda pokrenuo virus koji je procurio iz kineske laboratorije.

Odgovarajući na komentare direktora FBI Kristofera Reja, portparolka ministarstva spoljnih poslova Mao Ning rekla je da je umešanost američke obaveštajne zajednice dovoljan dokaz o „politizaciji traženja porekla“.

„Ponavljajući teoriju o curenju u laboratoriju, SAD neće uspeti da diskredituju Kinu, već će narušiti samo sopstveni kredibilitet“, rekao je Mao.

„Pozivamo SAD da poštuju nauku i činjenice… prestanu da traženje porekla pretvaraju u nešto u vezi sa politikom i obaveštajnim podacima i prestanu da narušavaju društvenu solidarnost i saradnju o poreklu“, rekla je ona.

U intervjuu za Fok Nevs koji je emitovan u utorak, Rej je rekao: „FBI već neko vreme procenjuje da je poreklo pandemije najverovatnije potencijalni laboratorijski incident u (centralnom kineskom) Vuhanu.

„Ovde govorite o potencijalnom curenju iz laboratorije koju kontroliše kineska vlada“, rekao je Rej.

Osvrćući se na napore da se pronađe poreklo korona virusa, on je dodao: „Samo ću da primetim da je kineska vlada, čini mi se, činila sve da pokuša da osujeti i zamagli rad ovde, posao koji mi rade, posao koji rade naša vlada SAD i bliski strani partneri. I to je na žalost za sve.“

Mao je u utorak uzvratio na izveštaj američkog Ministarstva energetike koji je sa „malom pouzdanošću“ ocenio da je virus koji je prvi put otkriven u Vuhanu krajem 2019. procurio iz obližnje vladine laboratorije.

Izveštaj nije objavljen, a zvaničnici u Vašingtonu su istakli da se američke agencije ne slažu oko porekla virusa.

Mao je u utorak insistirao da je Kina bila „otvorena i transparentna“ u potrazi za poreklom virusa i da je „delila najviše podataka i rezultata istraživanja o praćenju virusa i dala važan doprinos globalnom istraživanju praćenja virusa“.

Ekspertska grupa Svetske zdravstvene organizacije rekla je prošle godine da još nedostaju „ključni podaci“ koji bi objasnili kako je pandemija počela. Naučnici su naveli puteve istraživanja koji su bili potrebni, uključujući studije koje procenjuju ulogu divljih životinja i studije životne sredine na mestima gde se virus možda prvi put proširio.

Asošiejted pres je ranije izvestio da kineska vlada strogo kontroliše istraživanje porekla pandemije koja je ubila više od 6,8 miliona ljudi širom sveta, suzbijajući neke poslove i promovišući marginalne teorije da je mogla doći izvan zemlje.

Neki naučnici su otvoreni za teoriju curenja u laboratoriju, ali mnogi naučnici veruju da je virus došao od životinja, mutirao i prešao na ljude, kao što se dešavalo sa drugim virusima u prošlosti. Stručnjaci kažu da poreklo pandemije možda neće biti poznato mnogo godina – ako ikada.