Studija otkriva da su meke desni sklonije upali

Studija otkriva da su meke desni sklonije upali

Područje tkiva koje okružuje naše zube poznato je kao gingiva, a zdravi zubi će se čvrsto ugnijezditi u desni zahvaljujući brojnim gingivalnim vlaknima koja povezuju zub sa gingivom. Gingiva je dom fibroblasta — ćelija koje doprinose stvaranju vezivnog tkiva. Grupa naučnika sa Univerziteta Tohoku otkrila je da krutost gingive utiče na svojstva fibroblasta gingive, što zauzvrat utiče na to da li će verovatno doći do upale i otežati formiranje gingivalnih vlakana.

Njihovi nalazi su objavljeni u časopisu Scientific Reports 24. januara 2023.

„Otkrili smo da meka gingiva dovodi do upale i ometa razvoj gingivalnih vlakana“, kaže vanredni profesor Masahiro Jamada sa postdiplomske škole za stomatologiju Univerziteta Tohoku.

Odavno je poznato da su osobe sa debelom ili krutom gingivom manje podložne recesiji gingive. Ovde gingiva počinje da se povlači i otkriva koren zuba. Mnogi faktori mogu dovesti do recesije gingive, kao što su bolesti desni, prekomerno četkanje i duvan za žvakanje. Ali ovo je prvi put da se ukočenost gingive pripisuje biološkim reakcijama.

Iako fibroblasti igraju važnu ulogu u održavanju, popravci i zarastanju gingive, oni takođe proizvode različite inflamatorne i biomolekule koji razgrađuju tkivo koji razgrađuju gingivalna vlakna. Pored toga, fibroblasti su povezani sa imunološkim odgovorima na patogene.

Jamada, zajedno sa svojim kolegom profesorom Hirošijem Egusom, takođe sa postdiplomske stomatološke škole Univerziteta Tohoku, stvorio je veštačko okruženje koje je simuliralo meku ili tvrdu gingivu i kultivisane humane gingivalne fibroblaste na njima. Otkrili su da tvrda krutost simulirana gingivom aktivira intracelularni antiinflamatorni sistem u fibroblastima gingive koji sprečava upalu. Ipak, ukočenost simulirana mekom gingivom potisnula je fibroblastični antiinflamatorni sistem. Ovo je povećalo verovatnoću upale i rezultiralo manjom sintezom kolagena.

„Naše istraživanje je prvo koje pokazuje biološke mehanizme u igri u vezi sa pacijentovim gingivalnim svojstvima“, dodaje Iamada. „Očekuje se da će rezultati ubrzati razvoj naprednih biomaterijala za kontrolu lokalne upale ili mikrouređaja koji simuliraju mikrookruženje inflamatornih stanja.“