Kineski proizvođači telefona izlaze iz Huaveijeve sjenke

Kineski proizvođači telefona izlaze iz Huaveijeve sjenke

Zapadne vlade se prepiru jedna na drugu da ograniče platformu društvenih medija TikTok, ali kineske firme su i dalje ogromne u sektorima od pametnih telefona do mrežne opreme i samo žele da rastu.

Jedna od najvećih kineskih kompanija, Huavej, ove nedelje je svoje ambicije pokazala na najvećoj godišnjoj izložbi telekom industrije, Mobile Vorld Congress (MVC) u Barseloni.

Njegov paviljon je bio daleko najveći i definitivno najsjajniji, sa nizovima prodornih svetala koja su se reflektovala od uglačanih belih površina i blistavih podova.

Proizvođači pametnih telefona Ksiaomi, Oppo i Honor zauzeli su najupečatljivije faze u oblasti pametnih telefona, uz bok južnokorejske kompanije Samsung, ključnog rivala.

Oni nastoje da popune rupu koju je ostavio Huavej, koji je smanjio svoje poslovanje sa pametnim telefonima 2020. kako bi se koncentrisao na druge sektore poput mrežne opreme.

Sjedinjene Države su u velikoj meri ograničile Huavejove operacije i Evropska unija pokušava da uradi isto, ali zemlje i dalje široko koriste njegove proizvode.

„Huavej uživa veći tržišni udeo u Berlinu nego u Pekingu“, napisala je prošle godine danska firma Strand Consult, napominjući da je 59 odsto nemačke 5G mrežne opreme Huavej.

Dozvoliti Huaveiju da dominira na taj način je kao da Pekingu date „prekidač za ukidanje” na vašoj komunikacionoj mreži, rekao je autor izveštaja Džon Strand za AFP.

„Ako je u redu kupiti kinesku komunikacionu infrastrukturu, onda bi trebalo da bude u redu kupiti kineske borbene avione“, dodao je on.

Muke Huaveja u Sjedinjenim Državama počele su pod bivšim predsednikom Donaldom Trampom, čiji je antikineski stav od tada postao ortodoksan u američkom Kapitolu.

Američki kreatori politike vide kinesku dominaciju nad tehnologijom kao ključnu globalnu pretnju, a Huavej je dugo bio dete, delom zato što su njegovi interesi tako blisko povezani sa ciljevima Pekinga.

Jacob Gunter iz nemačkog trusta mozgova MERICS ističe da je Huavei izgradio prvi veliki operativni sistem u Kini, da se duboko uključio u poluprovodnike, mrežnu opremu, telefone i da sada napreduje sa računarstvom u oblaku i centrima za podatke.

„To je upravo ona vrsta tehnologije koju Peking zaista, zaista očajnički želi“, rekao je Gunter za AFP.

Kao rezultat toga, Huavei je izbegao ponižavajuću rekonstrukciju koju su pretrpeli drugi u tehnološkom sektoru — posebno kompanije za video igre i Džek Ma, osnivač giganta za e-trgovinu Alibaba.

Iako je Huavei u velikoj meri isključen sa američkog tržišta, analitičari poput Stranda kažu da je kompanija preterala sa efektima ovoga jer ionako tamo nikada nije bila glavni igrač.

I još uvek uživa u ogromnom poslu drugde u svetu.

„I dalje imaju ogroman broj kupaca koji se ne slažu sa njihovim zahtevima u SAD“, rekao je Dario Talmesio iz istraživačke firme Omdia.

Pametni telefoni još uvek nisu ispitivani na isti način kao mreže.

Kineskim firmama nije formalno zabranjen pristup američkom tržištu, ali nijedan veliki prevoznik ne partneri sa njima i njihovi proizvodi se ne prodaju široko.

„Postoji više tržišta na koja se prvo mogu fokusirati“, rekla je analitičarka Nikol Peng iz Kanalisa, napominjući da je Kina sama po sebi ogromno tržište.

Samsung i Apple su prošle godine konsolidovali svoju dominaciju u prodaji telefona, čineći otprilike 40 odsto tržišta, prema specijalističkoj firmi IDC.

Ali kineski brendovi Ksiaomi, Oppo i Vivo zauzeli su druga tri mesta u prvih pet.

Međutim, sve tri su imale sumornu godinu, sa drastičnim padom prodaje jer je potražnja opala nakon ukidanja ograničenja pandemije.

Peng je istakao da su sve ove firme mlade i da ranije nisu iskusile takvo usporavanje, pa je nejasno kako će prebroditi oluju.

Ben Vud iz istraživačke firme CCS Insight smatra da bi bilo teško izbaciti Samsung i Apple u skorije vreme.

„Moraće da potroše mnogo novca i moraće da potroše mnogo vremena da pokušaju da izgrade neko prisustvo brenda kod potrošača u naprednim ekonomijama poput Evrope“, rekao je on za AFP.