Direktor TikTok-a suočava se sa Kongresom SAD dok poslanici razmišljaju o zabrani

Direktor TikTok-a suočava se sa Kongresom SAD dok poslanici razmišljaju o zabrani

Izvršni direktor TikTok-a Shou Zi Chev boriće se za opstanak veoma popularne aplikacije za deljenje videa u Sjedinjenim Državama u četvrtak, dok se suočava sa skeptičnim zakonodavcima Vašingtona u vezi sa navodnim vjezama kompanije sa kineskom vladom.

Četrdesetogodišnji Singapurac će se obratiti moćnom Komitetu za energetiku i trgovinu Predstavničkog doma u 10:00 (1400 GMT) i izdržati sate ozbiljnog roštiljanja i republikanaca i demokrata koji se plaše da bi Peking mogao da potkopa sajt zbog špijuniranja ili promocije propagande. .

Tiktok, u vlasništvu kineske kompanije BiteDance, pod ogromnim je pritiskom širom zapadnih zemalja, sa vladinim zvaničnicima u Sjedinjenim Državama, u komisiji EU, kao i u Velikoj Britaniji i Kanadi primorani da izbrišu aplikaciju sa svojih uređaja.

Britanski emiter Bi-Bi-Si je u utorak savetovao svoje osoblje da ukloni TikTok sa svojih telefona.

Najveća pretnja TikToka dolazi iz Sjedinjenih Država, gde je administracija predsednika Džoa Bajdena postavila ultimatum da kompanija ili napusti kinesko vlasništvo ili se suoči sa potpunom zabranom.

Zabrana bi bila akt bez presedana u vezi sa medijskom kompanijom od strane američke vlade, koji bi isključio 150 miliona mesečnih korisnika u zemlji iz aplikacije koja je postala kulturna moć — posebno za mlade — i najgledaniji izvor zabave u zemlji posle Netflik-a .

„Dozvolite mi da ovo nedvosmisleno izjavim: BiteDance nije agent Kine ili bilo koje druge zemlje“, reći će Ču, prema pripremljenim napomenama objavljenim uoči saslušanja u odboru Predstavničkog doma.

„TikTok nikada nije podelio, niti primio zahtev za deljenje podataka o američkim korisnicima sa kineskom vladom. Niti bi TikTok poštovao takav zahtev da je ikada podnet“, dodao je Ču u svojoj uvodnoj izjavi u četvrtak.

Uprkos njegovim uveravanjima, činilo se da su karte u Vašingtonu podele protiv Čua, sa nekoliko zakona, uključujući jedan zakon koji podržava Bela kuća, koji već otvara put za zabranu aplikacije.

„Amerikanci zaslužuju da znaju u kojoj meri je njihova privatnost ugrožena i njihovim podacima manipuliše odnos TikToka u vlasništvu BiteDancea sa Kinom“, rekla je Keti Mekmoris Rodžers, predsednica Komiteta za energetiku i trgovinu.

„Što je još gore, znamo da velike tehnološke kompanije, kao što je TikTok, koriste štetne algoritme da iskoriste decu za profit i izlažu ih opasnom sadržaju na mreži“, dodao je republikanac.

U poslednjim mesecima svog mandata, bivši predsednik Donald Tramp je takođe pokušao da zabrani aplikaciju, ali je njegov napor na kraju blokirao američki sudija.

Tokom te bitke, potencijalna prodaja Microsoft-u ili spin-off Oracle-u nikada nije pokrenuta zbog protivljenja Kine.

Peking je prošle nedelje pozvao Vašington da „prestane da nerazumno potiskuje“ TikTok i rekao da Sjedinjene Države nemaju dokaza da TikTok ugrožava nacionalnu bezbednost SAD.

U TikTok objavi ranije ove nedelje, Chev je zatražio od američkih korisnika da brane svoju omiljenu aplikaciju tako što će sa izabranim predstavnicima podeliti „ono što volite“ o platformi.

Grupa od desetak tinejdžera, nastavnika i vlasnika preduzeća okupila se u sredu u američkom Kapitolu kako bi izrazila svoje protivljenje potencijalnoj zabrani.

„Da li postoje druge platforme? Apsolutno – na njima sam. Ali nijedna od njih nema domet kao TikTok“, rekla je ambiciozna preduzetnica u proizvodnji sapuna @countrilather2020 svojim 70.000 pratilaca u video snimku snimljenom nakon što je stigla u Vašington.

Prodaja, čak i kada bi se sve strane složile, bila bi veoma komplikovana.

Uspeh platforme je zahvaljujući njenom moćnom algoritmu preporuka, a „razdvajanje algoritma između TikTok-a i BiteDance-a je kao operacija sijamskih blizanaca“, rekao je za AFP analitičar Den Ajvs iz Vedbuša. TikTok se i dalje nada da će smiriti vlasti.

Čuovo svedočenje će promovisati razrađeni plan kompanije – poznat kao Projekat Teksas – da zadovolji zabrinutost nacionalne bezbednosti u kojoj će rukovanje američkim podacima biti ograđeno u odeljenje pod upravom SAD.