‘Recepti prirode’ mogu poboljšati fizičko i mentalno zdravlje

‘Recepti prirode’ mogu poboljšati fizičko i mentalno zdravlje

Zamislite da vam lekar prepisuje novi tretman. Prijatno je i prijatno, a možete jesti koliko hoćete. Potencijalni neželjeni efekti uključuju spontanu euforiju i dobro raspoloženje. Da ne spominjem, besplatan je i dostupan svuda oko vas.

To nije lek ili neka druga medicinska procedura koju vam je preporučio lekar. Umesto toga, to je „prirodni recept“—preporuka da se vreme provodi u prirodi.

Istraživači sa UNV-a u Sidneju procenili su međunarodne dokaze o prirodnim receptima i njihovoj sposobnosti da poboljšaju zdravlje. Oni su analizirali 28 studija koje su testirale prirodne recepte kod pacijenata u stvarnom svetu. Ovo istraživanje su vodili profesor Ksiaoki Feng iz UNSV Medicine & Health i profesor Thomas Astell-Burt sa Univerziteta Vollongong, koji su ko-direktori Laboratorije za istraživanje dobrobiti stanovništva i životne sredine (PoverLab).

Sistematski pregled i meta-analiza, objavljeni danas u The Lancet Planetari Health, otkrili su da prirodni recepti pružaju koristi i za fizičko i za mentalno zdravlje. Pacijenti su imali smanjen krvni pritisak, kao i niže rezultate depresije i anksioznosti – i imali su veći dnevni broj koraka.

„Dokazi pokazuju da prirodni recepti mogu pomoći u obnavljanju i izgradnji kapaciteta za bolje fizičko i mentalno zdravlje. Ono što nam je sada potrebno je da smislimo kako da se prirodni recepti ostvare na održiv način za one ljude sa velikim potencijalom da imaju koristi, ali koji trenutno provodi malo vremena u prirodi“, rekao je prof. Feng.

Istraživanja pokazuju da kontakt sa prirodom smanjuje štete, uključujući one od lošeg kvaliteta vazduha, toplotnih talasa i hroničnog stresa, istovremeno podstičući zdrava ponašanja kao što su druženje i fizička aktivnost. Ovo može pomoći u sprečavanju problema uključujući usamljenost, depresiju i kardiovaskularne bolesti.

„Ova studija je izgrađena na dugoročnom programu istraživanja koji mi radimo, gde pokazujemo da je kontakt sa prirodom — a posebno drvećem — zaista dobar za jačanje mentalnog i fizičkog zdravlja tokom celog života“, rekao je prof. Feng.

Prethodno istraživanje prof. Fenga pokazuje da život u blizini određenih vrsta zelenih površina može poboljšati zdravlje. Na primer, u studiji od skoro 47.000 odraslih u Novom Južnom Velsu (NSV), oni koji žive u oblastima sa 30% ili više krošnje drveća prijavili su bolje opšte zdravlje i smanjeni psihički stres. Ovo istraživanje je informisalo grad Sidnej o strategiji od 377 miliona dolara da dostigne 40% zelene pokrivenosti do 2050. godine.

„Ali čak i ako imate visokokvalitetne zelene površine poput parka u blizini, to ne znači da će ga svi posetiti i imati koristi od toga“, rekao je prof. Feng.

„Kako možemo da podstaknemo i omogućimo ljudima da se (ponovno) povežu sa prirodom? Tu dolazi ideja o prirodnom receptu.“

Prirodni recepti se pojavljuju kao dopuna standardnoj medicinskoj nezi. Na primer, vlada Ujedinjenog Kraljevstva je nedavno uložila 5,77 miliona funti u pilot program za „zeleno socijalno prepisivanje“, a Kanada ima nacionalni program prepisivanja na recepte u prirodi.

U Australiji raste interesovanje javnosti za prirodne recepte. Nedavno istraživanje odraslih Australijanaca koje je vodio prof. Feng pokazalo je da je više od 80% ljudi prihvatilo tu ideju.

Međutim, u Australiji još uvek ne postoje veliki programi prirodnih recepta. Potrebno je više istraživanja da bi se razumelo kako bi se prirodni recepti mogli primeniti u našem lokalnom kontekstu.

„Pa koliko dugo treba da važi prirodni recept? Šta treba da bude u receptu? Kako da ga isporučimo i od koga? Ova pitanja još nemaju čvrste odgovore“, rekao je prof. Feng.

„Ako želimo da prirodni recepti postanu nacionalna šema, zaista moramo da obezbedimo dokaze.“

Takođe je važno da prirodni recepti budu dostupni svim Australcima. Prethodno istraživanje prof. Astell-Burt-a i prof. Fenga pokazalo je da zajednice sa niskim primanjima najmanje imaju pristup zelenim površinama. Ipak, ove zajednice su više izložene riziku od hroničnih zdravstvenih problema kao što su dijabetes tipa 2, gojaznost i kardiovaskularne bolesti.

„Ne želimo da prirodni recepti budu luksuzna stavka za bogate koji već imaju pristup plažama i puno visokokvalitetnih zelenih površina“, rekao je prof. Feng. „Želimo ove pogodnosti za sve.