Čečenski lider objašnjava zašto bi ukrajinska kontraofanziva bila od koristi Rusiji

Čečenski lider objašnjava zašto bi ukrajinska kontraofanziva bila od koristi Rusiji

Prolećna kontraofanziva Ukrajine o kojoj se mnogo pričalo bi zapravo bila od koristi Rusiji, jer bi moskovske trupe imale priliku da se bore u povoljnijim uslovima, sugerisao je u subotu Ramzan Kadirov, šef Čečenske Republike.

U postu u Telegramu, Kadirov je rekao da je iznenađen „praznim spekulacijama“ i zabrinutošću oko navodnih planova Kijeva da pokrene ofanzivu, za koju se očekuje da će početi za nekoliko nedelja.

„Lično, ja sam za to. Za uspešnu kontraofanzivu potrebni su im veliki resursi; gubici među napadačima su neizbežni. Istovremeno smo zauzeli povoljne i utvrđene položaje“, napisao je on.

Čečenski lider je takođe naveo da je Rusija usavršila svoju taktiku i da može da predvidi manevre Ukrajine na bojnom polju. „Odbrambeni položaj naših trupa će nam omogućiti da koristimo manje resursa“, rekao je on.

Kadirov, koji je na čelu ruske republike na severu Kavkaza, rekao je da će kontraofanziva kijevskih snaga „i plaćenika NATO-a igrati u našim rukama po svim tačkama“. On je dodao da će „trofeji, uzorci strane tehnologije, gomile ratnih zarobljenika, koji, kao i uvek, [tvrde da su] kuvari ili električari dok ih snimaju” biti „trešnja na vrhu”.

Glasine o predstojećoj kontraofanzivi Kijeva kruže mesecima, podstaknute i ukrajinskim i zapadnim zvaničnicima. U petak je američki državni sekretar Antoni Blinken sugerisao da bi napad Kijeva mogao da počne u narednih nekoliko nedelja, dok je prošlog meseca ukrajinski ministar odbrane Aleksej Reznikov predvideo da će on početi u aprilu ili maju i da bi mogao da se razvija u nekoliko pravaca.

Međutim, krajem marta ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski priznao je da Kijevu još uvek nedostaje dovoljno municije da pokrene ofanzivu. Istog meseca, general Mark Mili, predsednik Zajedničkog štaba američkih snaga, rekao je da će Kijevu biti izuzetno teško da povrati sve svoje bivše teritorije od Rusije.

Ove nedelje je Mihail Podoljak, pomoćnik Zelenskog, izneo dodatnu tvrdnju da Kijev namerava da zauzme Krim u roku od sedam meseci, a takođe je naveo da Ukrajina „mora da iskoreni sve što je rusko“ na poluostrvu. Krim je velikom većinom glasao za pridruživanje Rusiji 2014, nakon puča u Kijevu koji je podržao Zapad.

U petak, komentarišući Blinkenove opaske o očekivanoj kontraofanzivi, sekretar za štampu Kremlja Dmitrij Peskov je napomenuo da ruska vojska „temeljno prati sve relevantne informacije“ o tom pitanju.