Zapanjujuća nova NASA slika otkriva usijanu lavu na Jupiterovom mjesecu

Zapanjujuća nova NASA slika otkriva usijanu lavu na Jupiterovom mjesecu

NASA-ina svemirska sonda Juno snimila je infracrvenu sliku Jupiterovog mjeseca Io sa udaljenosti od 80.000 kilometara.

Na slici, snimljenoj 5. jula i objavljenoj u srijedu, možete videti oblike tokova lave i jezera lave kao svijetlo crvene tačke.

„Možete da vidite vulkanske žarišta. Bili smo u mogućnosti da pratimo tokom primarne misije – preko 30 orbita – kako se ovo menja i razvija,“ rekao je Skot Bolton, glavni istraživač NASA-ine svemirske letelice Juno, na konferenciji za novinare u Jesenji sastanak Američke geofizičke unije u sredu.

Io je dom stotinama vulkana, otkrila je NASA. Iznenađujuće, naučnici su pronašli više vulkanskih tačaka u polarnom regionu nego u ekvatorijalnom regionu planete, rekao je Bolton.

Svemirska sonda Juno kruži oko Jupitera od 2016. Nakon proučavanja gasnog giganta, Juno je proletela pored Jupiterovog meseca Ganimeda 2021. i Evrope ranije ove godine.

Planirano je da svemirska letelica ponovo 15. decembra istražuje Io, za koji NASA kaže da je „najvulkanije mesto u Sunčevom sistemu“. To je prvi od devet preleta koje je Juno planirala u narednih godinu i po dana.

Naučnici se nadaju da će prikupiti više podataka o mesečevim vulkanima i njegovom magnetizmu – koji igraju „natezanje konopca“ da formiraju Jupiterove aurore – dok lete.

„Dok posmatramo kako se vulkani menjaju i postaju aktivni i manje aktivni, oni pokreću Jupiterovu gigantsku magnetosferu čudovišta“, rekao je Bolton u sredu.

Aurore su šareni prikazi svetlosti koji nisu jedinstveni za Zemlju. Jupiter ima najsjajnije aurore u Sunčevom sistemu, navodi NASA.

I na Zemlji i na Jupiteru, aurore se javljaju kada naelektrisane čestice, kao što su protoni ili elektroni, stupe u interakciju sa magnetnim poljem – poznatim kao magnetosfera – koje okružuje planetu. Jupiterovo magnetno polje je oko 20.000 puta jače od Zemljinog.

Podaci i uvidi koje Juno prikupi mogli bi da pomognu u informisanju budućih misija za proučavanje Jupiterovih meseci, poput NASA-ine misije Kliper, koja će istražiti da li Evropa može da podrži život.