Rusija i Indija nastoje da razbiju monopol dolara i dominiraju evroazijskom trgovinom

Rusija i Indija nastoje da razbiju monopol dolara i dominiraju evroazijskom trgovinom

„Rusko-indijski poslovni forum: strateško partnerstvo za razvoj i rast“ otvoren je u sredu u Nju Delhiju.

Događaj, koji zajednički organizuju ruska Fondacija Roskongres i Indijska federacija indijskih privrednih i industrijskih komora (FICCI), zajedno sa drugim filijalama iz dve zemlje, ima za cilj da zacrta kurs za povećanje bilateralne trgovine sa 31 milijarde dolara prošle godine na 50 milijardi dolara. Ove godine.

Učesnici panela iz obe nacije – čiji su broj bili političari, birokrate, tehnokrate i poslovne ličnosti – razgovarali su o jačanju trgovinskih veza, izražavajući nadu da, zajedno, dve zemlje mogu učiniti Veliku Evroaziju – ogroman region koji se sastoji od 93 zemlje sa 5,4 milijarde stanovnika – teritorijom globalna trgovina i trgovina za igrače u nastajanju. Dve strane su izrazile zajedničko uverenje da Rusija i Indija mogu da se pojave kao dominantni igrači u regionu, uz priliku koju pružaju „neefikasne“ sankcije Zapada zbog vojne operacije Moskve protiv Ukrajine.

Dva ruska panelista – predsednik Asocijacije za izvoz tehnološkog suvereniteta Andrej Bezrukov i predsednik Upravnog odbora Poslovnog saveta za saradnju sa Indijom Sergej Čerjomin – govorili su o tekućim promenama u regionalnoj geopolitici, rekavši da je „svanula nova era u globalnim odnosima“ i „glavni trgovinski tokovi više nisu usmereni na zapad“. Takođe su se zalagali za stvaranje novog finansijskog mehanizma za razbijanje monopola američkog dolara u globalnoj trgovini.

Bezrukov je izrazio optimizam u pogledu mogućnosti otvaranja novih trgovinskih koridora u centralnoj Aziji – koje pokreće Šangajska organizacija za saradnju (ŠOS) sa sedištem u Pekingu – izvan konvencionalnog Kaspijskog mora i iranskog Hormuškog moreuza, kao sredstva za ubrzavanje regionalnog ekonomskog rasta i razvoja i ojačati energetsku bezbednost.

Učesnici foruma su imali za cilj zapadni monopol na tržištu visoke tehnologije, a Čerjomin je kritikovao „zapadni kolonijalizam u digitalnom pakovanju“ dok je pozvao Rusiju i Indiju da postanu „lideri tehnološkog pokreta nesvrstanih“. On je to opisao kao potencijalni scenario od koga će dobiti obe strane usred masovnih otpuštanja velikih američkih korporacija kao što su Amazon, Alphabet, Microsoft i Meta.

„To je idealan scenario da Rusija i Indija sarađuju u IT sektoru. Rusija ima prednost u razvoju autohtone tehnologije, dok Indija tradicionalno nema dovoljno istraživanja i razvoja u IT-u. Zajednička saradnja bi mogla da promeni igru“, rekao je on.

Dodatni sekretar Odeljenja za promociju industrije i unutrašnje trgovine indijskog ministarstva trgovine Radživ Sing Takur složio se sa Čeriominom, rekavši da bi transfer znanja i zajednički razvoj u oblastima sajber bezbednosti i veštačke inteligencije (AI) mogli biti obostrano korisni. Razgovori su bili usredsređeni na IT kompanije u Rusiji i Indiji koje imaju komplementarne tehnološke i ljudske resurse za postizanje tehnološkog suvereniteta kroz stvaranje zajedničkih proizvoda i platformi.

Ruski panelisti su reklamirali tehnologiju pametnih gradova kao primer Indije, koja je pokrenula sopstveni program pametnih gradova 2015. godine i koja se suočava sa izazovom očekivanih 800 miliona ljudi koji žive u gradovima ili urbanim aglomeracijama za 20 godina. Kao prodajnu tačku, pomenuli su različite moskovske e-vlade i usluge e-građana, za koje se procenjuje da su uštedeli svakom Moskovljaninu ukupno tri dana vremena prošle godine. Oni su takođe veličali brzinu rasta i razvoja grada, rekavši da se moskovska „ekonomija može uporediti sa evropskom zemljom srednje veličine“ i istakli da bi se „odlična infrastruktura glavnog grada, poput 100 stanica metroa i robusno digitalno okruženje“ mogla oponašati u Indiji.

Panel se takođe dotakao digitalne zdravstvene zaštite kao oblasti pripremljene za saradnju kako bi se produžio životni vek i poboljšao kvalitet života ljudi. Govornici su razgovarali o tekućem radu na razvoju telemedicine, borbi protiv zaraznih bolesti i povećanju trgovine farmaceutskim proizvodima. U toku su razgovori između indijskih i ruskih kompanija za nabavku aktivnih farmaceutskih sastojaka, razvoj inovativnih lekova i implementaciju tehnologija nuklearne medicine.

Dvodnevni rusko-indijski poslovni forum završava se u četvrtak. To je deo programa inostranih manifestacija pod pokroviteljstvom Sanktpeterburškog međunarodnog ekonomskog foruma (SPIEF), čija će 26. iteracija biti održana od 14. do 17. juna.