Hrvatska je izbacila Brazil sa 4-2 na penale za plasman u polufinale

Hrvatska se u petak borila protiv favorita turnira Brazila sa 4-2 na penale i izborila polufinale Svjetskog prvenstva nakon nerešenog rezultata 1-1 u 120 minuta.

Drugošampioni iz 2018. prošli su drugi uzastopni raspucavanje pošto su pobedili Japan takođe na penale u 16 ​​finala i sada će se suočiti sa Holandijom ili Argentinom, koji će igrati međusobno kasnije.

U večeri punoj napetosti i drame, brazilska superzvezda Nejmar mislio je da je dobio utakmicu kada je postigao gol u produžecima za petostrukog svetskog šampiona.

Zamena za Hrvatsku. Izjednačenje levom nogom Brune Petkovića tri minuta od kraja produžetka je izjednačilo svoju stranu, slomivši brazilska srca na stadionu Education Citi Stadium u Dohi.

Hrvati su zadržali prisebnost sa bele tačke pošto Brazilac Markinjos i Rodrigo nisu uspeli da realizuju.

Hrvatska je u početku odbijala da bude zastrašena od svojih slavnijih protivnika, a u prvom poluvremenu uspešno je ugušila većinu brazilskih poteza rano.

Osim slabog udarca Vinisijusa mlađeg, Brazil nije imao šta drugo da ponudi u smislu napada sa Nejmarom koji nije bio u ritmu i isprečio ga je vredna zadnja linija.

Hrvatska je delovala oštrije, veštije u dodavanju i sa preciznim planom igre, a do kraja prvog poluvremena je imala prednost u posedu.

Slobodan udarac Nejmara neposredno pre pauze nije smetao hrvatskom golmanu Dominiku Livakoviću, jer su Brazilci, čija je poslednja pobeda nad evropskim protivnikom u nokaut fazi došla u finalnoj pobedi nad Nemačkom 2002. godine, mučili da pronađu prostor.

Ipak, zamalo da povedu tri minuta nakon ponovnog starta kada je Joško Gvardiol pokušao da izbije loptu, ali je zamalo pretvorio u svoj gol.

Nekoliko sekundi kasnije, zahtevi za loptu rukom odbrambenog igrača Josipa Juranovića su srušeni nakon pregleda VAR-a, pre nego što je Nejmara ubacio Ričarlison u 55. minutu da bi njegov pokušaj iz blizine blokirao Livaković.

Brazilci, koji su sada izgubili četiri od poslednjih pet četvrtfinala Svetskog prvenstva, sve od evropskih protivnika, uživali su u mnogo boljem početku drugog poluvremena i ponovo su se približili u 66. kada je Lukasa Paketu odbio Livaković.

Golman Hrvatske je bio zauzet i zaustavio je Nejmara u 76. i do tada je imao više odbrana na meču (sedam) nego njegov brazilski kolega Alison na celom turniru (pet).

Livaković je odbio još jedan udarac Pakete pet minuta kasnije, dok je nekoliko stotina brazilskih navijača na tribinama postajalo sve glasnije i nestrpljivije, a utakmica je prešla u produžetke, a selektor Brazila Tite je bio vidno nervozan.

U nadoknadi vremena prve trećine, Nejmar, koji je do tada uglavnom bio slab, krenuo je u napad van šesnaesterca, odigrao dva uzastopna jedan-dva kako bi zbunio umornu hrvatsku odbranu, a zatim zaokružio golmana i izjednačio rekord brazilskog sjajnog Pelea od 77 međunarodnih golova.

Ali Hrvati su odbili da se predaju tako što je Petković izjednačio penale i došao do prednosti u raspucavanju sa Livakovićem koji je odbranio Rodrigov udarac sa tačke, a Markinos pogodio stativu.