Netanjahu skreće pažnju sa raskola u vladi?

Netanjahu skreće pažnju sa raskola u vladi?

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu izjavio je juče da neće poslati delegaciju u Vašington, kako je bilo planirano, zato što SAD nisu stavile veto na predlog Savjeta bezbjednosti UN za obustavu vatre u Gazi.

Netanjahu je rekao da to što Vašington nije blokirao predlog predstavlja “jasno odstupanje” od njegovog prethodnog stava i da će nanijeti štetu ratnim naporima protiv Hamasa, kao i naporima za oslobađanje više od 130 talaca iz zatočeništva u Gazi.

“U svjetlu promjene američkog stava, premijer Netanjahu je odlučio da delegacije ne ode”, saopštio je njegov kabinet.

SB UN je glasao za hitnu obustavu vatre između Izraela i palestinske islamističke grupe Hamas i hitno i bezuslovno oslobađanje svih civila. SAD su bile uzdržane.

Bijela kuća je negirala da je uzdržanost SAD odraz promjene u američkoj politici.

Delegacija na visokom nivou je trebalo da otputuje u Vašington na razgovore o planiranoj izraelskoj vojoj operaciji u gradu Rafa na jugu Gaze, gdje se sklonilo više od milion Palestinaca.

Portparol Bijele kuće za nacionalnu bezbjednost Džon Kirbi je rekao da je odluka Izraela razočaravajuća i da će SAD izraziti zabrinutost povodom izraelske politike u okviru tekućih razgovora između dvije vlade.

“Veoma smo razočarani što neće doći u Vašington kako bi nam omogućili da s njima razgovaramo o izvodljivim alternativama njihovom ulasku u Rafu. Ništa se nije promijenilo u vezi sa našim stavom da bi velika kopnena ofanziva u Rafi bila velika greška”, rekao je Kirbi.

On je dodao da će razgovori između izraelskog ministra odbrane Joava Galanta, američkog savjetnika za nacionalnu bezbjednost Džejka Salivana, državnog sekretara Entonija Blinkena i drugih, obuhvatiti iste teme o kojima je tim SAD planirao da raspravlja sa delegacijom.

Galant je u Vašingtonu ove sedmice, kao dio odvojene delegacije od one čija posjeta je otkazana, dok administracija Džoa Bajdena vrši pritisak na Izrael da ne pokreće napad na Rafu.

U Izraelu, lider opozicije Jair Lapid je optužio Netanjahua da pokušava da skrene pažnju sa raskola u svojoj koaliciji oko predloga zakona o vojnoj službi, na štetu odnosa sa SAD.

“To je šokantna neodgovornost premijera”, napisao je Lapid na mreži Iks.

Beni Ganc, član izraelskog ratnog kabineta, izjavio je u nedjelju da će napustiti vladu ako se usvoji zakon koji ultraortodoksne Jevreje i dalje izuzima od obavezne vojne službe.

“Nacija to ne može prihvatiti, Kneset (parlament) ne smije glasati za to, i moje kolege i ja nećemo biti članovi vanredne vlade ako takav zakon prođe u Knesetu”, rekao je centrista Ganc.

Ganc, bivši načelnik generalštaba, koji u anketama uživa veću podršku od Netanjahua, ušao je u vladu jedinstva kako bi pomogao u upravljanju ratom protiv Hamasa nakon napada 7. oktobra.

“Zakon o vojnom roku koji je sačinila vlada je ozbiljan moralni promašaj koji će stvoriti duboki jaz među nama u trenutku kada treba da se borimo zajedno protiv naših neprijatelja”, rekao je Ganc.

Njegova stranka sama ne bi mogla da sruši Netanjahuovu vladu, ali je i ministar odbrane Galant istupio protiv zakona, signalizirajući protivljenje unutar premijerove stranke Likud.

Galant je rekao da bi predlog zakona trebalo da se danas nađe pred vladom i da ga neće podržati.

Predloženi zakon nije javno objavljen, ali prema djelovima koji su procurili u izraelske medije, on produžava dugo osporavana vojna izuzeća za ultraortodoksne Jevreje, a možda ih čak i proširi, prenio je Rojters. Zakon, takođe, umanjuje značaj ekonomskih posljedica višedecenijske politike, za koju su su glavni izraelski ekonomisti više puta upozorili da nosi veliku cijenu.