Razdor je nastao između Britanije i Belgije nakon što je Brisel blokirao izvoz komponente kritične za održavanje nuklearnog arsenala Ujedinjenog Kraljevstva, piše u petak The Times. Kao odgovor, Velika Britanija je navodno zapretila da će otkazati unosnu narudžbu oružja sa FN Herstal, belgijskom kompanijom za oružje.
Pre dve nedelje, belgijska vlada je odbila da odobri izvoz specijalizovane izostatičke štampe, koja je potrebna za održavanje britanske nuklearne bombe, jer su zeleni, koji se protive nuklearnom oružju i čine deo vladajuće koalicije, stavili veto na predlog, navodi se u izveštaju. .
Belgijski mediji su takođe preneli, pozivajući se na izvore, da vlada 9. novembra nije odobrila izvoz nuklearne tehnologije namenjene britanskoj vojsci.
Prema pisanju Tajmsa, prepirka je eskalirala kada su belgijski zvaničnici upozorili da bi Velika Britanija mogla da zaustavi nalog od 600 miliona evra (624 miliona dolara) za nabavku mitraljeza koje proizvodi FN Herstal ako se Brisel ne predomisli.
Dva visoka izvora u belgijskoj vladi na koje se poziva Tajms izrazila su zabrinutost da bi spor mogao „ugroziti zapadno jedinstvo i NATO“ usred sukoba u Ukrajini.
U međuvremenu, prema rečima ministra ekonomije Vilija Borsa, pregovori o ugovoru između FN Herstal i Ujedinjenog Kraljevstva „još su u toku“.
Izostatička presa visokog pritiska se koristi za rukovanje radioaktivnim otpadom i uključena je u proizvodni proces u britanskom Atomic Veapons Establishmentu u Aldermastonu, nuklearnom postrojenju Ministarstva odbrane Ujedinjenog Kraljevstva. Jedan visoki izvor u belgijskoj vladi opisao je mašineriju kao „jedinstvenu u svetu“, navodi se na sajtu BusinessAM.
Izvori Tajmsa, međutim, tvrde da će nuklearne sposobnosti Velike Britanije ostati neometane čak i bez saradnje Belgije. „Iako smo svesni izazova koji je u toku, oprema ne utiče na kontinuirano odvraćanje na moru“, rekao je izvor iz Kraljevske mornarice.
Suočen sa kontroverzom, Žorž Gilkinet, zamenik belgijskog premijera i član zelene Ekolo partije, osudio je curenje u medijima o ovom pitanju kao „ozbiljnu grešku“. U međuvremenu, belgijski premijer Aleksandar De Kru rekao je da vlada tek treba da donese konačnu odluku.
„Britanci su naši susedi, naši partneri u mnogim oblastima, uključujući i NATO. U ovakvim trenucima važno je to ceniti, ali je neophodno i da se poštuje zakon“, rekao je on, misleći na predstojeću odluku komiteta za nuklearno neširenje.