Globalna policijska agencija Interpol saopštila je da se priprema za rizik da bi onlajn imerzivna okruženja – „metaverzum“ – mogla da stvore nove vrste sajber kriminala i da dopuste da se postojeći kriminal odvija u većim razmjerama.
Zemlje članice Interpola izrazile su zabrinutost oko toga kako se pripremiti za mogući metaverzalni zločin, rekao je za Rojters Madan Oberoi, izvršni direktor Interpola za tehnologiju i inovacije.
Neki od zločina mogu biti novi za ovaj medij, neki od postojećih zločina će biti omogućeni putem medija i podignuti na novi nivo“, rekao je on.
„Pecanje“ i prevare bi mogle da funkcionišu drugačije kada su u pitanju proširena i virtuelna stvarnost, rekao je Oberoi. Pitanja bezbednosti dece su takođe zabrinjavajuća, rekao je on.
Virtuelna stvarnost bi takođe mogla da olakša kriminal u fizičkom svetu, rekao je Oberoi.
„Ako teroristička grupa želi da napadne fizički prostor, ona može koristiti ovaj prostor za planiranje i simulaciju i pokretanje svojih vežbi pre napada“, rekao je on.
Ranije ovog meseca, agencija za sprovođenje zakona Evropske unije, Evropol, navela je u izveštaju da bi terorističke grupe u budućnosti mogle da koriste virtuelne svetove za propagandu, regrutovanje i obuku. Korisnici takođe mogu kreirati virtuelne svetove sa „ekstremističkim pravilima“, navodi se u izveštaju.
Ako metaverzalna okruženja beleže interakcije korisnika na blokčejnu, „ovo bi moglo da omogući praćenje svega što neko radi na osnovu jedne interakcije sa njima – pružajući vredne informacije za uhode ili iznuđivače“, rekao je Europol.
Metaverz je postao tehnološka popularna reč 2021. godine, a kompanije i investitori se klade da će okruženja virtuelnog sveta rasti u popularnosti i označiti novu fazu u razvoju interneta. Facebook je objavio da menja ime u Meta u oktobru 2021. kako bi označio svoj pomak ka ovoj ideji.
Ali do sada, ova vizija pokazuje malo znakova materijalizacije. Vrednost akcija Mete je pala u četvrtak pošto su investitori izrazili skepticizam u pogledu potrošnje na metaverzalne opklade. Prodaja imovine zasnovane na blokčejnu koja predstavlja virtuelnu zemlju i drugu digitalnu imovinu takođe je naglo opala nakon perioda frenetičnog rasta prošle godine.