Modni dizajner koristi izložbu u Parizu da prikaže život u Ukrajini

Modni dizajner koristi izložbu u Parizu da prikaže život u Ukrajini

Geopolitički aktivizam se susreo sa smokingima na Nedelji mode u Parizu dok je vokalni dizajner iz Ukrajine priredio predstavu u kojoj je odala počast svojoj zemlji, njen tim od preko 20 ljudi koji radi u Kijevu.

Evo nekih naglasaka kolekcija spremne odjeće za jesen-zimu 2023-2024:

UKRAJINSKA LITKOVSKA IDE U EVIR

„Iz ratne zone sa mirom“, pisalo je na natpisu ispred pariskog bioskopa Grand Rek, modelu njujorške Radio Citi Music Hall.

Unutra, gosti su se okupili u sali Art Deco na emisiji ukrajinske dizajnerke Lile Litkovske koja je nastavljena radio temom.

Pod nazivom „U eteru“, to je bila metafora za nepredvidiv način na koji se život u Ukrajini odvija iz minuta u minut. Soundtrack konfekcijske emisije vrtio se između stanica i stalno se prekidao. Kolekcija Litkovske odražavala je ovu nasumicu, mešajući stilove u generalno labav i preveliki prikaz.

Postojali su i komercijalniji izgledi, kao što je crni smoking kaput koji se nosi preko tanke crne suknje sa prorezom i patike, i apstraktnijih oblika, poput crnog kaputa umotanog na donji deo sa dugim rukavima kako bi se stvorila namerno neobična silueta.

Jednostavna muška odela bila su najlepša u nesvakidašnjoj emisiji, sa dugim pojasevima svilenog donjeg veša koji su elegantno lepršali pozadi poput voza.

Ali ova kolekcija nije bila samo o modi. Video link pored piste pokazao je uživo snimak tima Litkovske u glavnom gradu Ukrajine.

MODNI AKTIVIZAM UKRAINE

Litkovska je pobegla u Pariz sa svojom dvogodišnjom ćerkom kada su ruske rakete počele da udaraju po Kijevu u februaru 2022. Ali dizajnerka, koja je pre 14 godina pokrenula svoj istoimeni brend u gradu i revije na Nedelji mode u Parizu, insistirala je da napravi svoj „made u Ukrajini” dizajnira premeštanjem studija na bezbedniju lokaciju u zemlji.

„U prvoj nedelji ruske invazije, preselili smo se u Lavov na zapadu Ukrajine. Ali vratili smo se (u Kijev) početkom leta sa našim produkcijama i sa svima tamo“, rekla je ona za Asošijeted pres.

Litkovska je rekla da je sada „to je ista fabrika, ista kancelarija, isti tim“, kao i pre rata i da je čak „produžila (veličinu) našeg tima tokom prve godine rata jer su nam narudžbine istekle“.

Organizovanjem aktivističkih modnih događaja sa drugim ukrajinskim dizajnerima tokom prošle godine, uključujući pop-up u Parizu, Berlinu, Minhenu i Milanu, prikupila je oko 50.000 evra (53.000 dolara) koje je otišlo za kupovinu lekova, kao i za podršku najvećoj dečijoj bolnici u Kijevu i oružane snage. Tražila je da 30% profita ide Ukrajini.

„To je neverovatan proces“, rekla je ona, opisujući kako je jedna od njenih inicijativa uključivala prodaju malih anđela.

Modna zajednica je ključna za podizanje svesti – i novca – za ratne napore jer „ima velike sledbenike, milione i milione, i oni mogu privući svoju publiku za ono što se dešava“, Litkovska.

POTKRIVANjE ČINI KONTRASTE

Džun Takahaši, osnivač i dizajner japanskog brenda Undercover sa uličnom odećom, jednom je kao inspiraciju naveo britansku dizajnerku Vivijen Vestvud, koja je umrla u decembru.

Dahovi Vestvudovog prepoznatljivog panka bili su u vazduhu dok je Takahaši prikazao fanki kolekciju sa ekscentričnim cvetovima i kontrastima u izobilju.

Sjajni sivi mehurasti materijal postao je šal nalik padobranu sa kontrastnim naprtnjačom koji je izgledao kraljevski. Nosio se preko čizma u stilu Formule 1 i crno-belog trkačkog motiva na međunožju.

Razmišljanje o visokom i niskom nastavljeno je u izlizanoj bomber jakni od otmenog tvida i navrnutim čizmama jarko ljubičaste. Odela su dolazila u kiselim tonovima.

Rukavice s jedne strane i motiv ruke na pantalonama za koje se činilo da se sablasno dižu uz nogu dodali su obavezni trik ove sezone.

LAGERFELD BOOK

Modni insajderi okupili su se u Musee d’Orsai-u kako bi proslavili novu knjigu o bivšem frontmenu Chanel-a Karlu Lagerfeldu, čija smrt 2019. godine u 85. godini života i dalje ostavlja senku na Nedelji mode u Parizu.

Da bi obeležio globalno lansiranje „Paradise Nov: The Ektraordinari Life of Karl Lagerfeld“, autor Vilijam Midlton razgovarao je sa urednicom časopisa Elizabet fon Gutman o nastanku knjige.

Midlton je rekao da se njegovo pisanje i biografija usredsređuju na poslovnu sposobnost modnog umetnika rođenog u Nemačkoj – izvan njegovog dizajnerskog umeća.

VIP gosti koji su zveckali šampanjcem razgovarali su o trajnom nasleđu čoveka, čije ga je višedecenijsko upravljanje i Fendijem i Šanelom učinilo jednim od najuticajnijih dizajnera s kraja 20. veka.