Švajcarski predsjednik Alen Bers rekao je da se njegova zemlja, kao i ranije, protivi izvozu oružja u ratom razorenu Ukrajinu.
On je to rekao u utorak na marginama sastanaka u Ujedinjenim nacijama, prenosi „Evropska istina“ pozivajući se na AFP.
Švajcarska zabranjuje ponovni izvoz švajcarskog oružja u zemlje u ratu, ali se o dugoj tradiciji neutralnosti te zemlje raspravlja od invazije Rusije na Ukrajinu pre nešto više od godinu dana.
„Diskusija o izvozu oružja, naoružanja… sve dok imamo (naš) zakonodavni okvir u Švajcarskoj, to je nemoguće“, rekao je Berset, koji trenutno obavlja funkciju predsednika zemlje na principu rotacije godinu dana.
„Za Vladu i za Savezno veće moramo, i želimo, da podržimo ovaj zakonski okvir i radimo u ovom zakonskom okviru“, rekao je on.
Njegovi komentari usledili su nakon što je Berlin krajem februara zatražio od Švajcarske da dozvoli nemačkom proizvođaču oružja Rajnmetalu da kupi stare švajcarske tenkove Leopard, uz garancije da oni neće biti prebačeni u Ukrajinu.
Dok ta bogata alpska zemlja, koja nije članica Evropske unije, sledi vođstvo bloka u pogledu sankcija Moskvi, do sada je pokazala manje fleksibilnosti u pogledu svoje vojne neutralnosti.
„Ove sankcije su apsolutno kompatibilne sa neutralnošću“, rekao je Burset.
Uprkos pritiscima Kijeva i njegovih saveznika, Švajcarska je do sada odbijala da dozvoli zemljama koje poseduju oružje švajcarske proizvodnje da ga ponovo izvoze u Ukrajinu, a do sada je odbijala direktne zahteve Nemačke, Španije i Danske.
Nekoliko inicijativa za popuštanje pravila o ponovnom izvozu je u razmatranju u parlamentu, ali će do bilo kakve odluke verovatno doći mesecima.
Berset, koji se u Njujorku sastao sa šefom UN Antoniom Guteresom neposredno pre puta generalnog sekretara u Ukrajinu, primetio je da švajcarski parlament „ima mnogo mogućnosti da promeni zakone”.
„Ako parlament pristane da promeni ovaj zakonski okvir, onda ćemo raditi u kontekstu ovog novog zakonskog okvira, ali će nam trebati i vreme“, rekao je on.
Ali, naglasio je, „ne mogu se praviti izuzeci od zakonskih okvira”.
Podsjetimo, Vijeće kantona – gornji dom švajcarskog parlamenta – je 6. marta, nakon višečasovne rasprave, odbilo zahtjev da se dozvoli ponovni izvoz oružja, koji bi podrazumijevao obezbjeđenje Oružje švajcarske proizvodnje Ukrajini.
Istovremeno, pitanje reeksporta naoružanja biće i na dnevnom redu Donjeg doma – Nacionalnog saveta tokom tekuće sednice. Očekuje se da će sledeće srede razgovarati o predlogu Komiteta za bezbednosnu politiku, koji je iznet još u januaru.