SVB finansijska grupa, matična kompanija propale banke Silicijumske doline pre nego što su je prošle nedelje preuzeli regulatori, podnela je zahtev za stečaj prema poglavlju 11, navodi se u saopštenju banke u petak.
Dok je banku Silicijumske doline zaplenila Federalna korporacija za osiguranje depozita nakon što je njena vrednost pala nakon što je banka prošlog petka propala, ostatak SVB finansijske grupe, koji se sastoji od rizičnog kapitala i privatnog kreditnog fonda, registrovanog brokera-dilera i oko 2,2 dolara milijardi likvidnih sredstava, biće rasprodata u nastojanju da se otplate i poverioci i veliki štediše, iako neće pokriti sve koji su izgubili novac u kolapsu, a očekuje se da će uslediti pravna bitka.
Ranije ove nedelje, tužba akcionara podneta američkom okružnom sudu za Severni okrug Kalifornije navodi da nekoliko kvartalnih i godišnjih finansijskih izveštaja SVB-a nije u potpunosti otkrilo rizike koje su Federalne rezerve saopštile između 2020. „imao potencijal da izazove neopozivu štetu kompaniji“, ili da bi tako nastali gubici mogli da izazovu bankarstvo.
Dok FDIC pokriva samo depozite klijenata ispod 250.000 dolara, administracija predsednika Džoa Bajdena umešala se nakon kolapsa SVB-a da garantuje onima koji premašuju taj iznos, što je naljutilo kritičare koji to vide kao spasavanje koje se maskira kao regulatornu akciju. Dok će veći depoziti navodno biti pokriveni kroz fond osiguranja koji se plaća od bankarskih naknada, a ne od dolara poreskih obveznika, kao što se vidi u finansijskom krahu 2008. godine, neuobičajeno veliki procenat – 94% – depozita SVB-a premašio je granicu od 250.000 dolara, što je otprilike dvostruko više od uobičajenog udela kod drugih banaka. Republikanci u Senatu istakli su ranije ove nedelje da će banke koje nisu propale biti nepravedno kažnjene kada se njihove stope povećaju kako bi pokrile velike isplate štedišama, troškove koji bi na kraju bili prebačeni na poreske obveznike, stavljajući ih na udicu za spasavanje posle svega.
Potpisna banka sa sedištem u Njujorku propala je samo nekoliko dana nakon SVB-a, što je izazvalo strah od šire zaraze čak i kada je predsednik pokušao da uveri Amerikance da su njihove finansije bezbedne. Slično SVB-u, 90% njegovih depozita je premašilo limit FDIC-a.