Bivši pakistanski premijer Imran Kan rekao je u petak da pauzira svoj marš na glavni grad Islamabad, na dan kada je naoružani napadač otvorio vatru na njegov konvoj u kampanji, ranivši ga i ubivši jednog od njegovih pristalica. U napadu je povređeno i još trinaest ljudi.
Kan je kasno u petak razgovarao sa novinarima – što je bila njegova prva javna izjava od pucnjave – i obećao da će nastaviti protest kada se oporavi od rane od metka. Metak ga je pogodio u desnu nogu, iznad skočnog zgloba.
Khanov protestni marš i skupovi, koji su počeli prošlog petka, bili su mirni sve do napada u četvrtak u Vazirabadu, okrugu u istočnoj provinciji Pendžab. Pucnjava je izazvala zabrinutost zbog rastuće političke nestabilnosti u Pakistanu, koji ima istoriju političkog nasilja i ubistava.
„Čim se oporavim, odlučio sam da ću se vratiti na ulice i (ja) uputiti poziv na (marš na) Islamabad“, rekao je Kan i dodao da zna da bi mogao biti meta napada.
Sjedeći u invalidskim kolicima, sa zavijenom desnom nogom i uzdignutom na stolicu, Kan je govorio iz bolnice Shaukat Khanum, gdje je operisan u četvrtak uveče. TV kamere su prenosile njegove reči uživo.
Kan je optužio premijera Šahbaza Šarifa, ministra unutrašnjih poslova Ranu Sanaulaha Kana i vojnog generala Fejsala Nasira koji rade za špijunsku agenciju Međuslužbne obaveštajne službe da su organizovali pucnjavu. Ministar i bivši premijer nisu u srodstvu.
Kan nije ponudio nikakve dokaze za svoje navode, koje je Šarifova vlada odbacila, a ministarka informacija Merjam Aurangzeb odbacila kao „čopor laži“. Špijunska agencija je saopštila da u Kanovim navodima nema apsolutno nikakve istine. Vojska je saopštila da je zatražila pravnu akciju protiv onih koji klevetaju vojsku i visoke oficire „neosnovanim optužbama“ bez ikakvih dokaza.
Vlada kaže da je naredila istragu na visokom nivou. Ubica, koji je uhapšen na mestu napada, još uvek se ispituje u petak, saopštila je policija. U četvrtak su lokalni policijski zvaničnici objavili video na kojem se vidi muškarac koji na snimku kaže da je izveo pucnjavu i da je delovao sam.
Među 13 ranjenih bila su i dva poslanika iz njegove stranke Tehreek-e-Insaf. Gazanfar Ali, načelnik okružne policije u Vazirabadu, identifikovao je ubijenog čoveka kao Mozama Gondala, koji je sahranjen u petak.
Ranije je Favad Chaudhri, viši lider iz Kanove partije, rekao da rukovodstvo stranke „nema sumnje“ da je napadač ciljao Kana.
„Uvjereni smo da je to bio dobro planiran pokušaj ubistva najpopularnijeg pakistanskog lidera“, rekao je on.
Kan, bivša zvijezda kriketa koji je postao političar, putovao je u velikom protestnom konvoju kamiona i automobila prema Islamabadu kada se napad dogodio. Video snimak od četvrtka pokazuje kako se on i njegov tim sagnu u zaklon na vrhu vozila dok odjekuju pucnjavi.
Ministar unutrašnjih poslova rekao je da neki politički elementi iz Kanove partije pokušavaju da stvore haos u zemlji nakon napada.
Nije odmah bilo jasno da li će Kanova odluka da pauzira marš na Islamabad ublažiti tenzije. Bezbednost je pojačana u Islamabadu uoči očekivanog dolaska Kanovog konvoja u pakistansku prestonicu.
Deset Kanovih pristalica demonstriralo je u raznim delovima zemlje nakon napada. Neki su uzvikivali slogane protiv vojske i obećavali da će se osvetiti za pucnjavu. Ministar unutrašnjih poslova nazvao je navodnog naoružanog napadača „verskim ekstremistom“ koji je u nedavnim javnim izjavama optužio bivšeg premijera da se poredi sa prorocima.
Međutim, u svojim primjedbama, Khan je tvrdio da je više od jednog strelca bilo umešano u napad, takođe navodi koje vlasti nisu potvrdile. Takođe je rekao, bez detaljnijeg objašnjenja, da je unapred znao da bi mogao da bude na meti nekoga pošto ga je optužio za bogohuljenje.
U petak, u garnizonskom gradu Ravalpindiju, grupa Kanaovih pristalica koja je krenula ka obližnjem Islamabadu gađala je policiju kamenicama. Policajci su koristili pendreke i ispalili suzavac da bi ih rasterali. Policija je privela neke demonstrante u blizini Islamabada.
U istočnom gradu Lahoreu, Kanove pristalice oštetile su glavnu kapiju kancelarije guvernera. A u južnom lučkom gradu Karačiju, gde su na vlasti Šarifovi saveznici, stotine Kanovih pristalica sukobile su se sa policijom.
Kan, 70, tvrdi da je njegovo zbacivanje u aprilu tokom glasanja o nepoverenju u parlamentu bilo nezakonito i zavera njegovih političkih protivnika koju su dirigovale Sjedinjene Države, što su i Vašington i Šarif negirali.
On želi da vlada raspiše vanredne izbore. Njegov protestni konvoj krenuo je iz Lahorea prošlog petka, a Han i hiljade njegovih pristalica — u kamionima, automobilima ili peške — marširali su prema Islamabadu na ono što je trebalo da bude miting otvorenog tipa dok se njegovi zahtevi ne ispune, prema ranijim Kanovim izjavama.
Šarifova vlada kaže da će izbori biti održani prema rasporedu, 2023. godine.