Hrvatska odnosi pobjedu u fudbalskom obračunu sa Japanom

Golman Dominik Livaković odbranio je tri udarca sa tačke kada je Hrvatska pobjedila Japan sa 3-1 u izvođenju penala i po treći put se plasirala u četvrtfinale Svetskog prvenstva nakon završenog uzbudljivog 120-minutnog takmičenja. u ćorsokak sa 1-1 u ponedeljak.

Takumi Minamino, Kaoru Mitoma i Maia Ioshida su sve demantovani od strane Livakovića pre nego što je Mario Pašalić hladnokrvno poslao japanskog golmana Šuičija Gondu na pogrešan način da odredi meč u osmini finala za Hrvate sa Brazilom ili Južnom Korejom u petak.

Tri puta u nokaut rundama u Rusiji pre četiri godine Hrvati su dolazili iza leđa da bi napredovali posle produžetaka pre nego što su u finalu izgubili od Francuske.

Još jednom su pokazali svoju izdržljivost i strpljenje tako što su sa gola naniže ukrotili živahni tim Japana koji je pobedio Nemačku i Španiju u grupnoj fazi.

Daizen Maeda je otvorio gol za Japan u 43. minutu, a Ivan Perišić je glavom postigao izjednačenje 10 minuta nakon prekida, ali timovi nisu mogli da se razdvoje do kraja utakmice.

Za Japan, ovo je bila bol u finalu 16 po četvrti put nakon poraza od Turske 2002. godine, izlaska na penale protiv Paragvaja 2010. i odustajanja od vođstva od 2-0 i poraza od gola u nadoknadi vremena od Belgije pre četiri godine.

Utakmica je bila otvorenija nego što je iko imao razloga da očekuje, sa Hrvatskom koja je pojačavala fizičku snagu kako bi postepeno preuzela kontrolu nad veznim redom, a Japan je pokušavao da ih pogodi na pauzi.

Perišić je ubačen na gol u osmom minutu, ali je Gonda odbio njegov udarac, a Bruno Petković je takođe imao jedan na jedan, da bi pitomo pogodio japanski golman kroz noge.

Japan je pokazao mnogo više avanture nego što je bio u prvom poluvremenu svojih mečeva u grupi, a Šogo Taniguči, Daiči Kamada i Maeda su imali prilike da otvore rezultat pre nego što je ovaj prekinuo mrtve tačke u 43. minutu.

Ricu Doan je izveo loptu iz kratkog ugla i uvukao je u peterac, gde ju je Bruno Petković odbio preko šesnaesterca pod velikom pažnjom Jošide, a Maeda je ubacio loptu u mrežu.

Do izjednačenja je došlo 12 minuta kasnije centaršutom sa istog boka, Dejan Lovren je ubacio lepoticu u peterac, a Perišić se našao ispred svog čuvara i snažno glavom ubacio loptu u donji desni ugao Gondinog gola.

To je izvuklo Japan iz njihovih granata i Vataru Endo je ubrzo pucao iz daljine, a Livaković je prevrnuo prečku.

Luka Modrić je u 63. minutu uputio slatki udarac iz daljine, a Gonda ga je preokrenuo, a zamenik Ante Budimir je uputio udarac glavom pored stative.

Gonda je ponovo morao da bude na najbolji mogući način kako bi sprečio raketni udarac Perišića u 77. minutu, dok je na drugom kraju Japan nastavio sa napadima, ali bez ikakvih čistih šansi.

Produžeci su bili malo razdražljiviji, iako je uzbudljiva serija i snažan udarac Japana kao zamene Kaoru Mitoma doneli lepu odbranu Livakovića neposredno pre odmora.

Japan je držao živce tokom celog meča, ali su se srušili u izvođenju penala kada su Nikola Vlašić i Marčelo Brozović doveli Hrvatsku sa 2-1 prije nego što je Pašalić zaključio dogovor za Hrvatsku.