TikTok je objavio novi režim bezbjednosti podataka, nazvan „Projekat detelina“, usred sve većeg pritiska zakonodavaca sa obije strane Atlantika.
Evropski parlament, Evropska komisija i Savet EU nedavno su zabranili TikTok telefone zaposlenih zbog rastuće zabrinutosti oko kompanije, koja je u vlasništvu kineske firme BiteDance, i da li bi kineska vlada mogla da prikupi podatke korisnika ili unapredi svoje interese.
U međuvrijemenu, Bela kuća je podržala zakon kojim se administraciji daju nova ovlašćenja da zabrani video aplikaciju TikTok u kineskom vlasništvu i druge tehnologije bazirane u inostranstvu ako predstavljaju pretnju po nacionalnu bezbednost.
Na brifingu za vijesti u srijedu, TikTok je rekao da će ove godine početi da čuva podatke o evropskim korisnicima lokalno, a da će se migracija nastaviti u 2024.
Kao deo ovog poteza, kompanija je potvrdila da će uskoro otvoriti drugi centar podataka u Irskoj, a drugi u oblasti Hamar u Norveškoj. Ovim centrima podataka će upravljati neotkrivena treća strana.
„Mi smo kompanija za usaglašenost. Recite nam koji su problemi, a onda hajde da zajedno radimo na rešenjima. To je bio naš pristup u SAD, takav je bio naš pristup svuda“, rekao je Teo Bertram, potpredsednik za odnose sa vladom i javnu politiku.
„Naš pristup je veoma otvoren za vlade, regulatore i stručnjake da nam daju svoje savete o tome kako to možemo da uradimo još efikasnije.
Kompanija je saopštila da će smanjiti prenos podataka van regiona i smanjiti interni pristup zaposlenih korisničkim podacima.
TikTok je primenio sličnu strategiju u SAD, nazvanu „Projekat Teksas“, u pokušaju da umiri neprijateljske zakonodavce.