Ministar spoljnih poslova Australije rekao je u četvrtak da je njena vlada „duboko uznemirena” zbog kašnjenja u Kini u rešavanju optužbi za špijunažu protiv kinesko-australijskog Jang Hengjuna, dok je pristalica rekao da će pisac i bloger kineskog porekla ostati u pritvoru do bar april.
Ministarka spoljnih poslova Peni Vong pokrenula je to pitanje na godišnjicu Jangovog pritvora 2019. godine kada je sa suprugom i 14-godišnjom pastorkom iz Njujorka stigao u Guangdžou na jugu Kine.
Jang se suočio sa zatvorenim suđenjem po optužbi za špijunažu u Pekingu u maju 2021. i još uvek čeka na presudu.
„Australijska vlada je duboko zabrinuta zbog tekućih odlaganja njegovog slučaja“, rekao je Vong u saopštenju.
Australija će nastaviti da se zalaže za interese i dobrobit 57-godišnjaka „na najvišim nivoima“, rekla je ona.
Jangov pristalica iz Sidneja, Feng Čongi, potvrdio je izveštaj u australijskim novinama Fairfak Media Publications da slučaj neće biti rešen pre aprila.
Sudu je nedavno odobreno sedmo tromesečno produženje da reši slučaj, rekao je Feng.
Australijska vlada, koja je izabrana u maju, trebalo bi da insistira da se Jangov slučaj reši pre nego što preduzme dalje korake ka popravljanju problematičnih bilateralnih odnosa sa Kinom, rekao je Feng.
„Nadam se da će rešiti pitanje Jang Hengjuna pre nego što normalizuju trgovinske odnose“, rekao je Feng.
„To je moja želja, moja nada. Ali nisam siguran da oni neće pokleknuti pred kineskim pritiskom i komercijalnim interesima“, dodao je on.
Australijska novinarka kineskog porekla Čeng Lej, koju Kina optužuje da deli državne tajne, takođe će morati da sačeka april pre nego što bude bilo kakvog napretka u njenom slučaju, izvestio je Ferfaks.
47-godišnji novinar CGTN, kanala kineske centralne televizije na engleskom jeziku, priveden je u Kini od avgusta 2019.
Feng je opisao produženje oba slučaja do aprila kao slučajnost. Slučajevi nisu bili povezani, rekao je on.
Čengov partner, Nik Kojl, rekao je za Ferfaks da su „stalna odlaganja razočaravajuća“.
Kojl nije odmah odgovorio na zahtev AP-a za komentar.
Pristalice oba dvojna državljana nadaju se da će biti deportovani u Australiju kada budu osuđeni i osuđeni.
Postoje znaci da su bilateralni odnosi poboljšani od maja kada je prethodna australijska vlada izglasana van funkcije nakon devet godina na vlasti.
Vong je prošlog meseca pokrenula slučaj Jang i Čeng sa svojim kineskim kolegom Vang Jijem, kada je postala prvi australijski ministar spoljnih poslova koji je posetio Kinu za četiri godine.
Premijer Entoni Albanez je takođe pokrenuo njihove slučajeve u novembru kada je učestvovao na prvom zvaničnom bilateralnom sastanku sa kineskim predsjednikom Si Đinpingom koji je vodio lider australijske vlade od 2016.
Feng je rekao da je Kina uhapsila Janga kao „osvetu” prethodnoj australijskoj vladi zbog donošenja zakona koji zabranjuju tajno strano mešanje u unutrašnju politiku i što je zabranila kineskom telekomunikacionom gigantu Huavei da pokrene australijsku 5G mrežu iz bezbjednosnih razloga.