Njemački informativni kanal Velt kritikovan je nakon što je povezao proslave koje koriste članovi tima Maroka za Svetsko prvenstvo u Kataru 2022. i terorističke grupe ISIS.
Putovanje Atlas Lavova da postanu prva arapska i afrička nacija koja je stigla do polufinala FIFA-ine izložbe očarala je fudbalske navijače širom sveta.
Oni su to postigli pobedivši evropske teškaše Belgiju u grupnoj fazi, Španiju u 16 finala i Portugal u četvrtfinalu.
Nakon pobede od 1-0 nad Portugalcima, koja je okončala san Kristijana Ronalda o pobedi na Svetskom prvenstvu, trojica marokanskih igrača viđena su kako se smeju, drže marokansku zastavu između sebe i podižu kažiprste.
Muslimani koriste ovaj gest na slavljenički način kao izraz zahvalnosti Svemogućem, koji datira vekovima.
Deleći snimke proslave, Velt je tvrdio da bi to mogao biti uzrok „iritacije“ jer je to bio „pozdrav“ koji koristi ISIS.
Snimak sugeriše da igrači nisu bili svesni takvih asocijacija na taj gest.
Veltov segment je široko deljen na društvenim medijima i viđen je više od milion puta na različitim Tvitter nalozima.
To je nazvano uvredljivim, a američki novinar Hebh Jamal, musliman palestinskog porijekla, sa sjedištem u Njemačkoj, rekao je: „Svakog dana sam fasciniran mjerom u kojoj se njemački rasizam predstavlja u svom izvještavanju o Svjetskom prvenstvu.
Nemački novinar Taraek Bae rekao je da je Velt izmislio vezu između ISIS-a i marokanskih igrača, koji su znali pravo značenje njihove islamske vere, dok „rasisti u svetu ne znaju“.
„Ovo zapaljivo izveštavanje širom sveta izaziva iritaciju“, dodao je Bae.
Jedan korisnik društvenih medija rekao je da je segment Velt koristio „mešavinu otvorenog rasizma“ i „gluposti“.
„Ovaj nemački TV kanal poredi religiozne ljude zahvaljujući Bogu sa ISIS-om. Očigledno, ako za nešto zahvališ Bogu, onda si terorista“, napisao je drugi.
Neki sektori nemačkih medija takođe su se osvrnuli na upotrebu palestinske zastave koju je Maroko istakao nakon njihovih pobeda u Kataru.
Levičarski list Die Tageszeitung, takođe poznat kao Taz, označio je upotrebu zastave kao oblik „dirigovanog neprijateljstva prema Izraelu“ i tvrdi da su pobede Maroka bile probijene „antisemitskom nijansom“ vitlanja palestinske zastave.
Na Tviteru, pisac Bilda Julian Ropcke izazvao je reakciju kada je tvrdio da „zastave duginih boja ne rade zbog kulture i poštovanja, FIFA-e i sličnih stvari“, ali se Marokanci ne suočavaju sa problemima da podržavaju „nepostojeću državu koja želi da vozi sedam miliona Jevreja u more“.
Dok je u Kataru vladao bijes zbog predložene upotrebe kapitenske trake duge na temu One Love LGBTK, sa njemačkim nacionalnim timom koji je pokrivao usta rukama za fotografiju tima kada je predmet zabranjen, FIFA je priznala Palestinski fudbalski savjez i njegovih simbola od 1998. godine.
Velt je na drugim mjestima tvrdio da skandiranje „Slobodna Palestina“ koje koriste neki navijači na Kataru 2022. implicira „uništenje Izraela“.
U međuvremenu, Maroko se nadmeće da nastavi herojstvo na Svjetskom prvenstvu kada se u srijedu uveče na stadionu Al Bajt u Kataru bori protiv branioca titule Francuske.