Portugalski parlament je u petak izglasao legalizaciju eutanazije po treći put u skoro dve godine, iako bi, kao i ranije, Ustavni sud zemlje ili predsednik zemlje mogli da ugroze usvajanje zakona. prenosi agencija AR.
Poslanici su usvojili nacrt zakona koji dozvoljava eutanaziju i samoubistvo uz pomoć lekara u Portugalu.
U ovoj pretežno katoličkoj zemlji, stranke levog centra bile su pokretačka snaga predloga zakona, kao što je bio slučaj sa zakonima koji dozvoljavaju abortus 2007. i istopolne brakove 2010. godine.
Da bi predlog zakona postao zakon potrebno je odobrenje šefa države. Predsednik Marselo Rebelo de Sousa može ponovo da blokira predlog zakona ili da ga uputi Ustavnom sudu. Ovo može da odloži usvajanje zakona za nekoliko meseci.
Neprecizne formulacije i neustavni aspekti osujetili su dva prethodna pokušaja donošenja zakona.
Eutanazija je procedura u kojoj lekar direktno daje smrtonosnu drogu pacijentu. Medicinski potpomognuto samoubistvo je kada pacijenti sami ubrizgavaju smrtonosni lek pod nadzorom lekara.
Nova pravila u najnovijoj verziji nacrta zakona podrazumevaju obavezno učešće psihologa u procesu od početka do kraja i minimalni period čekanja od dva meseca između zahteva i smrti.
U predlogu zakona se navodi da se zahtev pacijenta mora „ponoviti, ozbiljno, uputiti slobodno i svesno, u situaciji veoma jakog stradanja, u slučaju konačnog oštećenja izuzetno teškog stepena ili teške i neizlečive bolesti”.
Pacijent koji traži smrt mora slobodno izraziti svoju želju najmanje šest puta.
Zahtev se odobrava ili odbija, a ceo postupak nadgleda nacionalni komitet koji čine dva pravna stručnjaka, lekar, medicinska sestra i bioetičar.
U martu 2021. Ustavni sud je blokirao nacrt zakona, pozivajući se na njegovu nejasnu formulaciju. U novembru 2021. predsednik je potpisao zakon iz istog razloga.