AL RAJAN, Katar – Politička previranja u Iranu bacila su sijenku i na drugu utakmicu Irana na Svijetskom prvenstvu u petak, pri čemu su provladini navijači uznemiravali navijače protiv vlade ispred stadiona u Kataru, preneo je Asošijeted pres.
Za razliku od prvog meča protiv Engleske, igrači Irana su pevali uz himnu pre meča protiv Velsa dok su neki navijači na stadionu plakali.
Neki navijači Irana oduzeli su persijske predrevolucionarne iranske zastave od pristalica koji su ulazili na stadion Ahmad Bin Ali i uzvikivali uvrede onima koji su nosili košulje sa sloganom protestnog pokreta u zemlji „Žena, život, sloboda“.
Mala grupa muškaraca ljutito je skandirala „Islamska Republika Iran“ ženama koje su davale intervjue o protestima stranim medijima ispred stadiona.
Svađe su izbile ispred bezbednosnog punkta između navijača koji su vikali „Žene, život, sloboda“ i drugih koji su uzvikivali „Islamska republika“.
Mnoge obožavateljice bile su vidno potresene dok su ih pristalice iranske vlade okružile nacionalnim zastavama i snimale telefonima.
Jedna 35-godišnja žena po imenu Marjam, koja je, kao i drugi obožavatelji Irana, odbila da navede svoje prezime iz straha od odmazde vlade, počela je da plače dok su je muškarci koji su trubili u rogove okruživali i snimili njeno lice izbliza. Na licu je imala naslikane reči „Žena životna sloboda“.
Druga žena po imenu Vanja (21), koja živi u Kataru, rekla je da je užasnuta što će se ikada vratiti u Iran nakon onoga što je doživela ispred stadiona u petak. „Iskreno se plašim za svoju bezbjednost ovde“, rekla je.
Grupa navijača sa šeširima na kojima je ispisano ime iranskog bivšeg fudbalera Vorije Gaforija, koji je uhapšen u četvrtak u Iranu, izjavila je da su im šešire ukrale pristalice vlade.
„Očigledno je da je meč postao veoma ispolitizovan ove nedelje. Možete videti ljude iz iste zemlje koji se mrze“, rekao je Mustafa, 40-godišnji navijač Irana. „Mislim da su tri hapšenja Vorije takođe mnogo uticala na društvo u Iranu.“
Neki navijači su rekli da je obezbjeđenje stadiona uklonilo stavke sa porukama podrške protestnom pokretu.
Aje Šams iz Sjedinjenih Država, koja je bila na utakmici sa svojim bratom, rekla je da su joj obezbjeđenje zaplijenilo zastavu jer je na njoj pisalo „žene“.
„Mi smo prva generacija Amerikanaca. Naši roditelji su rođeni u Iranu. Ovde smo samo da uživamo u igrama i da damo platformu za iranski narod koji se bori protiv islamskog režima“, rekao je Šams.
Neki antivladini navijači mahali su znakovima podrške protestnom pokretu na prvoj utakmici Irana protiv Engleske ranije ove nedelje. Pre tog meča, iranski igrači su ćutali dok je svirala njihova nacionalna himna. U petak su pjevali.
Nemire u Iranu podstakla je smrt 22-godišnjeg Mahse Amini 16. septembra u pritvoru moralne policije te zemlje. Prvo se fokusirao na hidžab ili maramu po nalogu države za žene, ali se od tada pretvorio u jednu od najozbiljnijih pretnji Islamskoj Republici od haotičnih godina nakon njenog osnivanja.