Efekat „Benjamin Button“-a: Naučnici mogu da preokrenu starenje kod miševa. Cilj je da se uradi isto za ljude

Efekat „Benjamin Button“-a: Naučnici mogu da preokrenu starenje kod miševa. Cilj je da se uradi isto za ljude

U laboratoriji molekularnog biologa Dejvida Sinklera na Harvardskoj medicinskoj školi, stari miševi ponovo rastu mladi.
Koristeći proteine koji odraslu ćeliju mogu pretvoriti u matičnu ćeliju, Sinkler i njegov tim su vratili starenje ćelija kod miševa na njihove ranije verzije. U prvom napretku njegovog tima, objavljenom krajem 2020. godine, stari miševi sa slabim vidom i oštećenom mrežnjačem mogli su iznenada ponovo da vide, sa vizijom koja je ponekad bila konkurentna onoj kod njihovih potomaka.
„To je trajno resetovanje, koliko možemo da kažemo, i mislimo da bi to mogao da bude univerzalni proces koji bi se mogao primeniti na cijelo tijelo kako bi se resetovao naše doba“, rekao je Sinkler, koji je proveo poslednjih 20 godina proučavajući načine da se preokrene. zub vremena.
„Ako preokrenemo starenje, ove bolesti ne bi trebalo da se dese i da budete u mogućnosti da uđete u svoje stotine bez brige da ćete dobiti rak u 70-im, srčane bolesti u 80-im i Alchajmerovu bolest u 90-im.“ Sinkler je rekao publici na Life Itself, događaju o zdravlju i dobrobiti predstavljenom u partnerstvu sa CNN-om „Ovo je svijet koji dolazi. Bukvalno je pitanje kada i za većinu nas će se to dogoditi u našim životima“, rekao je Sinkler publici.
„Njegovo istraživanje pokazuje da možete promjeniti starenje da biste život učinili mlađim duže. Sada želi da promeni svijet i da starenje učini bolešću“, rekla je Vitni Kejsi, investitor koji je u partnerstvu sa Sinklerom na stvaranju biološkog doba „uradi sam“.
Dok se savremena medicina bavi bolešću, ona se ne bavi osnovnim uzrokom, „koji je za većinu bolesti samo starenje“, rekao je Sinkler. „Znamo da kada preokrenemo starost organa kao što je mozak kod miša, bolesti starenja tada nestaju. Sećanje se vraća; nema više demencije.
„Vjerujem da će u budućnosti odlaganje i preokretanje starenja biti najbolji način za lečenje bolesti koje muče većinu nas.

Dugme za resetovanje
U Sinklerovoj laboratoriji, dva miša sjede jedan pored drugog. Jedna je slika mladosti, druga siva i nejaka. Ipak, oni su brat i sestra, rođeni iz istog legla – samo jedno je genetski izmenjeno da brže stari.
Ako je to moglo da se uradi, pitao je Sinkler svoj tim, da li bi se moglo postići i obrnuto? Japanski biomedicinski istraživač dr Šinja Jamanaka je već reprogramirao ćelije kože odraslih ljudi da se ponašaju kao embrionalne ili pluripotentne matične ćelije, sposobne da se razviju u bilo koju ćeliju u tijelu. Ovo otkriće iz 2007. donelo je naučniku Nobelovu nagradu, a njegove „indukovane pluripotentne matične ćelije“ ubrzo su postale poznate kao „faktori Jamanake“.
Međutim, ćelije odraslih koje su se u potpunosti vratile na matične ćelije preko Iamanaka faktora gube svoj identitet. Zaboravljaju da su ćelije krvi, srca i kože, što ih čini savršenim za ponovno rođenje kao „cell du jour“, ali loši za podmlađivanje. Ne želite da Bred Pit u „Neobičnom slučaju Bendžamina Batona“ odjednom postane beba; želite da stari unazad dok se još uvek seća ko je.
Laboratorije širom sveta skočile su na problem. Studija koju su 2016. objavili istraživači sa Salk instituta za biološke studije u La Holi, Kalifornija, pokazala je da se znaci starenja mogu ukloniti kod genetski ostarelih miševa, koji su kratko vreme bili izloženi četiri glavna faktora Jamanake, bez brisanja identiteta ćelija.
Ali postojala je loša strana u svim ovim istraživanjima: u određenim situacijama, izmenjeni miševi su razvili kancerozne tumore. Tražeći bezbedniju alternativu, genetičar iz laboratorije Sinkler Juančeng Lu odabrao je tri od četiri faktora i genetski ih dodao bezopasnom virusu. Virus je dizajniran da isporuči podmlađujuće faktore Iamanake oštećenim ćelijama ganglija mrežnjače na zadnjem delu oka ostareleg miša. Nakon ubrizgavanja virusa u oko, pluripotentni geni su zatim uključeni hranjenjem miša antibiotikom.
„Antibiotik je samo alat. To može biti bilo koja hemikalija, samo način da se uveri da su tri gena uključena“, rekao je Sinkler. „Obično su uključeni samo kod veoma mladih embriona u razvoju, a zatim se isključuju kako starimo.
Neverovatno, oštećeni neuroni u očima miševa kojima su ubrizgane tri ćelije podmlađene, čak i rastu novi aksoni, ili projekcije iz oka u mozak. Od te originalne studije, Sinkler je rekao da je njegova laboratorija preokrenula starenje mišića i mozga miševa i da sada radi na podmlađivanju cijelog miševa tijela.
„Nekako ćelije znaju da telo može da se resetuje, i još uvek znaju na kojim geni bi trebalo da budu kada su bili mladi“, rekao je Sinkler. „Mislimo da koristimo drevni sistem regeneracije koji neke životinje koriste – kada odsečete ud salamandru, on ponovo izrasta ud. Riblji rep će ponovo izrasti; prst miša će ponovo izrasti. „
To otkriće ukazuje da postoji „rezervna kopija“ informacija o mladosti pohranjena u telu, dodao je on.
„Ja to nazivam informacijskom teorijom starenja“, rekao je. „To je gubitak informacija
jon koji pokreće starenje ćelija da zaborave kako da funkcionišu, da zaborave koja je vrsta ćelije je. I sada možemo da se uključimo u prekidač za resetovanje koji obnavlja sposobnost ćelije da ponovo ispravno čita genom, kao da je mlada.“ Dok promene traju mjesecima kod miševa, obnovljene ćelije se ne zamrzavaju na vrijeme i nikada ne stare ( kao, recimo, vampiri ili superheroji), rekao je Sinkler. „To je trajno koliko i starenje. To je resetovanje, a onda vidimo da miševi ponovo stare, pa onda samo ponovimo proces. „Verujemo da smo pronašli glavni kontrolni prekidač, način da premotamo sat unazad“, dodao je on. „Telo će se tada probuditi, zapamtiti kako da se ponaša, setiće se kako da se regeneriše i biće ponovo mlado, čak i ako ste već stari i imate bolest.

Nauka već zna kako da uspori starenje ljudi
Studije o tome da li će genetska intervencija kojom su revitalizovani miševi učiniti isto za ljude su u ranoj fazi, rekao je Sinkler. Proći će godine pre nego što se pokusi na ljudima završe, analiziraju i, ako su bezbjedni i uspiješni, dovedu do mase potrebne za savjezni pečat odobrenja.
Dok čekamo da nauka utvrdi da li i mi možemo da resetujemo svoje gene, postoji mnogo drugih načina da usporimo proces starenja i resetujemo naše biološke satove, rekao je Sinkler.
„Najvažniji savjeti su jednostavni: usredsredite se na biljke za hranu, jedite ređe, spavajte dovoljno, gubite dah na 10 minuta tri puta nedeljno vežbanjem da biste održali mišićnu masu, ne znojite se sitnicama i dobro se zabavite. “, rekao je Sinkler.
Sva ova ponašanja utiču na naš epigenom, proteine i hemikalije koje se nalaze kao pege na svakom genu, čekajući da kažu genu „šta da radi, gde da radi i kada da to uradi“, prema Nacionalnom institutu za istraživanje ljudskog genoma. Epigenom bukvalno uključuje i isključuje gene.
Šta kontroliše epigenom? Ljudsko ponašanje i nečija okolina igraju ključnu ulogu. Recimo da ste rođeni sa genetskom predispozicijom za srčane bolesti i dijabetes. Ali pošto ste vežbali, jeli ishranu usmerenu na biljke, dobro spavali i upravljali svojim stresom tokom većeg dela svog života, moguće je da se ti geni nikada neće aktivirati. Tako, kažu stručnjaci, možemo uzeti deo naše genetske sudbine u svoje ruke.
Dobro je dokumentovan pozitivan uticaj na naše zdravlje biljne ishrane, bliskih, ljubavnih odnosa i adekvatnog vežbanja i sna. Ograničenje kalorija je, međutim, kontroverzniji način da se produži život, kažu stručnjaci. Smanjenje unosa hrane — bez izazivanja pothranjenosti — je naučno poznat način da se produži život već skoro jedan vijek. Studije na crvima, rakovima, puževima, voćnim mušicama i glodarima otkrile su da ograničavanje kalorija „odlaže početak poremećaja povezanih sa starenjem“ kao što su rak, bolesti srca i dijabetes, prema Nacionalnom institutu za starenje. Neke studije su takođe otkrile produženje životnog veka: U studiji iz 1986. godine, miševi su hranili samo trećinu dnevnih kalorija, živeli su do 53 mjeseca – miš koji je držan kao kućni ljubimac može da doživi oko 24 mjeseca.
Studije na ljudima su, međutim, bile manje prosvetljujuće, dijelom zato što su se mnogi fokusirali na gubitak težine umjesto na dugovečnost. Za Sinklera je, međutim, smanjenje obroka bilo značajan faktor u resetovanju njegovog ličnog sata: nedavni testovi pokazuju da ima biološku starost od 42 godine u telu rođenom pre 53 godine.
„Radim biološki test već 10 godina, a poslednju deceniju sam sve mlađi“, rekao je Sinkler. „Najveća promena u mom biološkom satu desila se kada sam jeo ređe – sada jedem samo jedan obrok dnevno. To je napravilo najveću razliku u mojoj biohemiji.“


Dodatni načini da vratite sat unazad
Sinkler uključuje i druge alate u svoj život, na osnovu istraživanja iz njegove laboratorije i drugih. U svojoj knjizi „Životni vijek: zašto starimo i zašto ne moramo“, on piše da je malo od onoga što radi prošlo neku vrstu „rigoroznog dugotrajnog kliničkog testiranja“ potrebnog za „potpuno razumevanje širokog spektra“. niz potencijalnih ishoda“. U stvari, dodao je: „Nemam pojma da li je ovo uopšte prava stvar za mene.“
Uz to upozorenje, Sinkler je voljan da podeli svoje savjete: skrobove i šećere drži na minimumu i odustao je od deserta sa 40 godina (iako priznaje da povremeno krade ukus). On jede dobru količinu biljaka, izbegava da jede druge sisare i održava telesnu težinu na najnižem optimalnom nivou.
On vežba tako što svaki dan pravi mnogo koraka, hoda gore umesto liftom i posećuje teretanu sa sinom da bi podigao tegove i džogirao pre nego što ode u saunu i uroni u ledeno hladan bazen. „Vratio sam svoje tijelo od 20 godina“, rekao je sa osmjehom.
Govoreći o hladnoći, nauka je dugo mislila da niže temperature povećavaju dugovečnost mnogih vrsta, ali da li je to tačno ili ne može se svesti na nečiji genom, prema studiji iz 2018. Bez obzira na to, čini se da hladnoća može povećati smeđu masnoću kod ljudi, što je vrsta masti koju medvedi koriste da bi ostali topli tokom hibernacije. Dokazano je da smeđa mast poboljšava metabolizam i bori se protiv gojaznosti.
Sinkler svakodnevno uzima vitamine D i K2 i aspirin za bebe, zajedno sa suplemente koji su obećavali da produže dugovečnost kvasca, miševa i ljudskih ćelija u epruvetama.
„Ali ja sam optimista da možemo da dupliramo ovaj veoma fundamentalni proces koji postoji u svemu, od slepog miša preko ovce, preko kita do čoveka. Uradili smo to u mišu. Nema razloga da se setim zašto bi ne radi i na čoveku.“

izvor CNN